חדש: ניתוחים אמבולטוריים ליד הבית

חדש: ניתוחים אמבולטוריים ליד הבית
לקצר תורים. חדר ניתוח בלין
צילום: דוברות "כללית"

מרבית הניתוחים שבוצעו עד כה בבית החולים כרמל, יבוצעו מעתה במרכז הרפואי זבולון של “הכללית”

“שירותי בריאות כללית” מפעילה במרחב חיפה והגליל המערבי מערך ניתוחים חדש. מעתה יועתקו מרבית הניתוחים האמבולטוריים מאגף אישפוז היום בבית החולים כרמל לחדרי הניתוח במרכזים הרפואיים לין וזבולון. מרכז אישפוז היום בכרמל ייבנה מחדש כמתחם חדרי ניתוח חדישים וממוגנים. היתרונות למנותח: מנתחים מן השורה הראשונה, קרבה לבית, זמינות מיטבית וללא ביטולים.

בשני המרכזים הרפואיים, לין וזבולון, פועלים חמישה חדרי ניתוח חדישים ומצוידים היטב. כמו כן, פועלים בכל מרכז כזה מספר חדרי ניתוח לפעולות קטנות יותר ומכונים לבדיקות פולשניות, כמו גסטרו ואנדוסקופיות, שעד כה בוצעו גם הן באישפוז יום בכרמל. המערך המרחבי מבוסס על רופאים משולבים – בית חולים-קהילה, וכך יבוצעו הניתוחים על ידי אותם מומחים מכרמל. מערך ההרדמה יהיה אף הוא משולב, בניהולו של פרופ’ ראובן פיזוב, מנהל חדרי הניתוח בכרמל, שינהל מעתה את כל מערך ההרדמה של הכללית במרחב.

לקצר תורים. חדר ניתוח בלין |צילום: דוברות "כללית"
לקצר תורים. חדר ניתוח בלין |צילום: דוברות “כללית”

מנהל המערך הניתוחי החדש, ד”ר רוני אמר, מציין כי למהלך העתקת הניתוחים יש יתרונות רבים וכי הוא תואם את המגמה הקיימת ברפואה המודרנית בעולם המערבי: הניתוחים מבוצעים בקהילה על ידי רופאים מנוסים, והמנותחים שבים בתוך מספר שעות לבתיהם. יש לכך חשיבות רבה במהלך ההתאוששות ויש השפעה על תופעות קוגניטיביות ורגשיות נלוות, בעיקר כשהמנותחים הם ילדים או קשישים.

עבור המנותח מדובר בסביבה ידידותית ופחות מאיימת, בקרבת מקום המגורים וללא ביטולים של הרגע האחרון בשל מקרה דחוף לניתוח, כפי שקורה בבתי החולים.

העתקת הניתוחים לקהילה מתאפשרת הודות להתפתחות ניכרת בעולם הרפואה ומיכשור שבעזרתו ניתוחים גדולים שבוצעו בעבר, מבוצעים כיום בטכנולוגיה זעיר פולשנית, ללא צורך בהרדמה לשעות רבות. חלה גם התפתחות ניכרת בשיטות ההרדמה, שההתאוששות מהן מהירה וקלה יותר.

השירות במרכזים הרפואיים בקהילה כולל מעטפת תמיכה למנותחים: כל מנותח מקבל טלפון יזום מספר שעות לאחר הניתוח מטעם צוות חדרי הניתוח, הבודק מה מצבו ומייעץ באשר לטיפול בכאב ובפצעי הניתוח. בנוסף, בחדרי הניתוח בזבולון נצבר ניסיון רב בהכנת ילדים והוריהם לקראת הניתוחים.

מנהל בית החולים כרמל, ד”ר אבי גולדברג: “הפניית הניתוחים הקטנים יותר לחדרי הניתוח במחוז, תאפשר לנו בעתיד לבצע יותר ניתוחים, לשפר את הזמינות ולקצר תורים לניתוחים”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *