מחקר: הציבור לא מתנגד לפרוטקציה

מחקר: הציבור לא מתנגד לפרוטקציה
הרוב קובע. רופא
צילום: pixabay.com

למרות שרוב הציבור מתנגד לשימוש ב’תשלומים מיוחדים’ לרופאים, רובנו נשלם כדי לשפר את הטיפול

27% מהציבור בישראל יפעילו פרוטקציה על מנת לקבל שירותי בריאות מועדפים להם או לבני משפחותיהם ו-42% מהציבור מאמינים כי רוב האנשים בישראל ישלמו באופן חשאי לרופאים תשלום לא פורמלי (רפואה שחורה) בכדי לשפר את מצבם הבריאותי, כך עולה ממחקר שנערך במרכז לניהול ומדיניות ציבורית באוניברסיטת חיפה בשיתוף עם המחלקה למנהל ומדיניות ציבורית, באוניברסיטת בן-גוריון.
“רוב הציבור מתנגד לשימוש ב’תשלומים מיוחדים’ לרופאים ואף מתנגד לשר”פ, אך למרות זאת, אוכלוסיות רבות מעידות שבעת הצורך ישלמו כדי לשפר את מצבם או את מצב בני משפחתם”, אמר ד”ר ניסים כהן מאוניברסיטת חיפה, אחד מעורכי המחקר.

הרוב קובע. רופא|צילום: pixabay.com
הרוב קובע. רופא|צילום: pixabay.com

מטרת המחקר, שממצאיו יוצגו בכנס מדינת הרווחה בחברה רב תרבותית שיתקיים ביום חמישי הקרוב באוניברסיטת חיפה, היא להתחקות אחר טיב ביצועי קופות החולים ואיכותם ולבחון תפיסות של הציבור כלפי מערכת הבריאות הציבורית בכלל. המחקר נערך ע”י פרופ’ ערן ויגודה-גדות וד”ר ניסים כהן מהמרכז לניהול ומדיניות ציבורית, בית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה ופרופ’ שלמה מזרחי מהמחלקה למנהל ומדיניות ציבורית, אוניברסיטת בן-גוריון והשתתפו בו 625 נשאלים המייצגים במידה רבה את כלל האוכלוסייה הבוגרת בישראל.
הממצא המרכזי שעולה מהנתונים הוא שמרבית הציבור רואה בפרקטיקות רפואיות בלתי מוסריות כמו שימוש בקשרים אישיים (פרוטקציה) או רפואה שחורה כדברים שקיימים במערכת, וגם אם הוא לא בהכרח מסכים איתן, הוא בוודאי לא מתנגד.
כך ניתן לראות כי רק 52% אחוזים לא מסכימים עם כך שזו זכותו של אדם לשלם תשלום מיוחד לרופא כדי לקבל טיפול מועדף במערכת הבריאות הציבורית. 29% מסכימים שזו זכותו ו-19% היו ניטראליים לכך.
באופן דומה, רק 31% לא מסכימים לכך שרוב האנשים בישראל ישלמו באופן חשאי לרופא כדי לשפר את מצב בריאותם או בריאות משפחתם. לעומת זאת, 44% כן מאמינים שרוב הציבור נוהג כך וכ-25% ניטרליים לכך.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *