מחקר: מנסים לאתר חיילים שלא סובלים מכאב

מחקר: מנסים לאתר חיילים שלא סובלים מכאב
מחקר קליני מקיף. פרופ' דוד ירניצקי
צילום: רענן טל

משרד ההגנה משתף פעולה עם בי”ח רמב”ם בניסיון להבין מדוע נוצרים כאבים כרוניים

בימים אלה נערך מחקר עולמי בארה”ב, קנדה אוסטרליה, ובבית החולים רמב”ם שבישראל. המחקר מנסה להבין את מנגנון הכאב, ומי שעומד מאחורי הפרויקט הוא משרד ההגנה בארה”ב, שמנסה לברר מדוע אצל חלק מהחיילים, כאב אחרי פציעה הופך לכאב כרוני.

בשנים האחרונות הפכה רפואת הכאב למרכזית, מאחר והיא משפיעה על חייהם של מיליוני אנשים בכל העולם וגורמת גם לנזקים כלכליים חמורים. החוקרים מנסים לבנות מודל שינבא למי מאתנו יש את הסיכוי לסבול מכאב כרוני כתוצאה מחבלה קשה, תהליך המכונה “כרוניפיקציה של כאב כרוני”.

מחקר קליני מקיף. פרופ' דוד ירניצקי|צילום: רענן טל
מחקר קליני מקיף. פרופ’ דוד ירניצקי|צילום: רענן טל

פרופ’ דוד ירניצקי, מנהל מחלקת נוירולוגיה ברמב”ם, ראש קבוצת המחקר הישראלית ויוזם המחקר, “אם נצליח להבין את התהליכים הללו טוב יותר ולבנות מודל ניבוי, מדובר בפריצת דרך של ממש בתחום רפואת הכאב. באשר לעניין משרד ההגנה האמריקאי בנושא – מי יודע?”

אולי נוכל לייצר מצב שבו הם ידעו מראש מי מאנשי השטח שלהם, כוחות הביטחון וחיילים, מיועדים לפתח בעיה כרונית של כאב ובעצם לאפשר להם להתמודד עם הבעיה הזו מראש”.

במסגרת המחקר יעברו המטופלים, סמוך לאחר הפגיעה, הערכה קלינית מקיפה. לאחר מכן יערך מעקב לאורך שנה כולל מאפייני הכאב החריף והכרוני שלהם.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *