“לבחון אישור גידול קנביס תעשייתי בחקלאות”

“לבחון אישור גידול קנביס תעשייתי בחקלאות”
לחזור עם תשובות. קנאביס
צילום: אתר pixabay.com

חקלאים בערבה גילו כי ניתן לגדל בדרום הארץ קנביס מסוג “האמפ” באופן מסחרי ורווחי

הוועדה למאבק בנגע הסמים, בנושא הקנביס דווקא מהזווית התעשייתית והכלכלית. מתברר כי משבר החקלאות בישראל, ובכלל זה באזור הערבה חייב את אנשי האדמה לפנות לאפיקים כלכליים חדשים בתחום החקלאות גם אם מדובר ברעיונות שמחוץ לקופסא. במסגרת חיפושים אלו מצאו חקלאי הערבה כי ניתן לגדל בדרום הארץ קנביס מסוג “האמפ” באופן מסחרי ורווחי. ה”האמפ” הוא צמח ממשפחת הקנביס אולם בניגוד לקנביס הרגיל, ב”האמפ” מצוי חומר פעיל בכמות קטנה מהמגבלה המוגדרת בחוק. מצמח הקנביס מסוג “האמפ” ניתן להפיק עשרות מוצרים תעשייתיים ובכלל זה מוצרי מזון, טקסטיל, ריהוט, קוסמטיקה, תעשיית רכב, תוספי מזון ועוד.

לחזור עם תשובות. קנאביס|צילום: אתר pixabay.com
לחזור עם תשובות. קנאביס|צילום: אתר pixabay.com

עומר זידאן, ממשרד החקלאות ציין כי כחלק מהניסיון להתמודד עם משבר החקלאים בחן המשרד פיתוח גידולים חדשים מסוגים שונים ובכלל זה קנביס תעשייתי. יחד עם זאת בשלב זה לא הגיעו בקשות קונקרטיות מצד גורמי תעשייה בעניין ולכן הבדיקה לא ירדה לפרטים כדוגמת כמות התנובה שניתן להפיק בכל דונם, כמות ההשקיה הנדרשת ומספר העובדים הדרושים.
נעם צ’כנובסקי, חוקר קנביס טען כי על פי הערכה המתבססת על מחקרים רבים וגידולים רבים בעולם עולה כי ההכנסה הצפויה מגידול ומכירת קנביס מסוג תעשייתי יכול להגיע ל 60 אלף דולר לכל דונם, אם לא יותר. ניתן בקלות רבה לזהות מתי מדובר בקנביס מסוג “האמפ” ומתי זה הוא קנביס שבכוחו לשנות תודעה. חבל לנו לפספס את ההזדמנות כלכלית הזו כל זמן שקיים ביקוש.
לדברי חגי הילמן, יו”ר ארגון מגדלי הקנביס כל שנדרש הוא לבצע התאמה של הרגולציה ולאחר מכן השמים הם הגבול בכל הנוגע לסך האפשרויות הכלכליות שניתן להפיק מצמח “האמפ”. אין בזן הזה של הקנביס שום אלמנט מסוכן. נכון להיום צרפת וקנדה הן המדינות המרכזיות בעולם שמגדלות את הצמח. מדובר בגידול בכמויות עצומות ובאותם שטחים אין אפילו גדר.
ד”ר שי רייכר , ממשרד הבריאות טען כי לא כל מה שכלכלי ורווחי נכון וצריך לגדל בארץ מבחינה רפואית. מאחר וקיימים עשרות זנים של “האמפ” קיים קושי לוודא שאכן מדובר בזן שאינו מכיל חומר פעיל. בנוסף קיימת אפשרות שגידול תעשייתי של “האמפ” יכול לשנות את מינון החומר הפעיל בצמח. כמו כן הפער בין כמות החומר הפעיל בקנביס הרגיל לבין ה”האמפ” אינו משמעותי במיוחד ולא ברור האם חשיפה ממושכת לצמח יכולה יכולה ליצור נזק. ככלל רמת הפיקוח שגורמי הרגולציה יכולים לקיים על גידול “האמפ” היא מוגבלת.
ח”כ איתן ברושי (המחנה הציוני): אי אפשר לאסור כל דבר רק בגלל שיש לו פוטנציאל לנזק. לפי ההיגיון הזה נפסיק לגדל כבשים רק כי עלולים לגנוב אותם. יש בישראל גורמי אכיפה שזו האחריות שלהם. מי שיעבור על החוק ישלם.
בסיכום הדיון הורתה יו”ר הוועדה ח”כ תמר זנדברג (מרצ) לבצע מספר בחינות ולהעביר את התוצאות לוועדה בהקדם. ממשרד החקלאות ביקשה זנדברג לבצע את מכלול הניסויים הדרושים כדי לבדוק את היתכנות גידול הקנביס התעשייתי בארץ. משרד הכלכלה נדרש לבדוק מה הפוטנציאל הכלכלי למכירת הקנביס התעשייתי. ואילו הרשות למלחמה בסמים נדרשה לחזור עם תשובות על הבדיקות שנעשו בנושא בעולם המערבי בהקשרי חוק.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *