“אין סיבה שאת המוקדים הרפואיים בפריפריה יממנו ראשי הערים

“אין סיבה שאת המוקדים הרפואיים בפריפריה יממנו ראשי הערים
"מתכוונים להתאחד". גנאים בכנס
צילום: ליאור סאבו

השבוע נערך במפגש חירום בנושא הבריאות בפריפריה, אותו יזמו חברי “הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל”

ראשי רשויות מקומיות בצפון התכנסו ביום שני בטורעאן למפגש חירום בנושא הבריאות בפריפריה. את הכנס יזמו חברי “הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל”, הטוענים כי אם תקציב המדינה לשנתיים הקרובות לא יכלול הקצאה שתסגור את הפערים, הדבר יהיה בבחינת גזר דין מוות למערכת הבריאות בפריפריה.

ראש עיריית סח’נין ויו”ר ועד ראשי הרשויות הערביות, מאזן גנאים: “אני אישית נאלצתי להתאשפז בבית חולים והגעתי לאיכילוב. אז גיליתי שיש פה שתי מדינות – מדינת תל אביב ומדינת הפריפריה. אנחנו, ראשי הערים בצפון, מתכוונים להתאחד כדי שהממשלה תתקצב את הבריאות כמו שצריך”.

בכנס דיבר גם ד”ר מוחמד חטיב, חבר הפורום האזרחי לקידום הבריאות בצפון ויו”ר “הגליל”, האגודה הערבית למחקר ושירותי בריאות: “ישנה מגמה מדאיגה – המדינה מתכוונת להפיל יותר ויותר שירותי בריאות על הרשויות המקומיות מבלי לתקצב אותן. התקציב הדו שנתי, שגדל ב-4 מיליארד שקל, הוא ההזדמנות של הממשלה לחזק את שירותי הבריאות בקהילה בפריפריה, בלי למוטט כלכלית את הרשויות המקומיות”.

"מתכוונים להתאחד". גנאים בכנס|צילום: ליאור סאבו
“מתכוונים להתאחד”. גנאים בכנס|צילום: ליאור סאבו

ראש מחלקת השיקום בבית החולים פדה, פוריה, ד”ר אמיתי אוברמן: “בכל פעם שאני חוזר מבית חולים במרכז הארץ, אני כועס. הפערים בלתי נסבלים. אנחנו עובדים בתת תנאים, עם חוסרים בשירותים בסיסיים, כמו שיקום. כולנו ביחד – ראשי ערים, עמותות, רופאים – חייבים לאחד כוחות ולצאת למאבק, כי ללא מאבק, הפערים יורחבו.

“בתי החולים במרכז טוענים שתפוסת המיטות אצלם גבוהה יותר, אך זו אשליה מכיוון שתושבי הפריפריה נאלצים לנסוע ולהתאשפז במרכז הארץ. אבל אם משרד הבריאות ייתן עדיפות לגליל, נוכל להפסיק לטרטר את תושבי הצפון”.
ד”ר אוסקר אמבון, שבעבר ניהל את בית החולים זיו ומי שעמד בראש הוועדה הראשונה לבדיקת הפערים בבריאות: “אין סיבה שאת המוקדים הרפואיים בפריפריה יממנו ראשי הערים. לפי חוק הבריאות הממלכתי, קופות החולים צריכות לתת שירות 24 שעות ביממה, ואנו צריכים לפעול לכך שבתקציב המדינה הקופות יקבלו את התקציב הנדרש”.

ד”ר כרמל שלו, שבעבר כיהנה כיועצת המשפטית של משרד הבריאות: “קופות החולים מקבלות 200 מיליון שקל על כך שהן פועלות בפריפריה, אבל משרד הבריאות לא מחייב אותן לתת שום דיווח. זאת שערורייה של חוסר משילות”.
מ”הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל” נמסר: “הממשלה התחייבה לדאוג לתושבי הצפון, אבל בפועל לא מתקצבת מדיניות לצימצום פערים. דוח ועדת גרוטו מסמן מוקדי אי שוויון בין שירותי הבריאות הקיימים בצפון לבין אלה הקיימים במרכז, ומתמחר את הצעדים שעל הממשלה לנקוט על מנת לצמצם את אי השוויון.

“עם זאת, מסקנות הוועדה אינן מתוקצבות בתקציב המדינה הקרוב לשנים 2018-2017, והעדר תיקצוב זה חמור במיוחד נוכח העובדה שהתקציב כולל תוספת של 4 מיליארד שקל למשרד הבריאות. אם תקציב המדינה יישאר כמו שהוא, הדוח יהפוך ל’אות מתה’, ובמקביל יגבר הלחץ על הרשויות המקומיות לתת לתושביהן שירותי בריאות על חשבונן”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *