אפליקציה תאתר חובשים במקרי חירום

אפליקציה תאתר חובשים במקרי חירום
עשרות יינצלו בשנה. אתר מד"א
צילום: מד"א

המיזם החדש יכלול איסוף פרטים של כל מי שעברו הכשרה מתאימה וישגר אותם להציל חיים

מיזם חדשני ומהפכני של מד”א יאגד נתונים של מאות אלפי אזרחים שלהם הכשרה בעזרה ראשונה. הנתונים יוזנו לאפליקציה מיוחדת שתאתר את “נאמני החיים” ותזניק אותם בכל מקרה שנדרשת פעולת החייאה בסיסית במצבים של אובדן הכרה או דום לב המתרחשים במרחק של דקות בודדות מהחולה.
מחקרים רבים הוכיחו כי במקרים רבים של הצלת חיים, לזמן התגובה הראשוני ותחילת הטיפול בחולה עשויות להיות משמעויות גורליות באשר לסיכויים להציל את החולה. בשנים האחרונות הוכנסו במד”א שיפורים טכנולוגיים רבים המצמצמים משמעותית את זמני הטיפול בפניות וזמני ההגעה לחולים ופצועים. לשם הדוגמה, זמן המענה הממוצע לשיחת חירום במוקד מד”א הוא עד חמש שניות בלבד.
אולם, במטרה לצמצם עוד יותר את זמן ההגעה לחולה שלקה בדם לב ולהעמידו על הזמן הקצר ביותר, הוחלט לגייס לטובת הפרוייקט כל אזרח שמעוניין בכך שהינו מעל גיל 18 והוא בעל הכשרה בסיסית בעזרה ראשונה ועומד בתנאים המפורטים מטה.

עשרות יינצלו בשנה. אתר מד"א|צילום: מד"א
עשרות יינצלו בשנה. אתר מד”א|צילום: מד”א

מנהל אגף רפואה במד”א, ד”ר רפי סטרוגו: “מחקרים מראים שככל שמקצרים את לוחות הזמנים ומתחילים מוקדם את העיסויים ונותנים את מכת החשמל לחולה סיכויו להינצל ללא נזק הולכים וגדלים. במהלך השנה אנו נתקלים במעל ל-9000 מקרי דום לב והמספרים במערב מדברים על 120 מקרים של דום לב בשנה על 100 אלף תושבים מחוץ לבית חולים ונכון להיום הנתונים העדכניים ביותר מדברים על כך שמכל 100 איש שחוו דום לב מחוץ לבית החולים רק 3 יוצאים ללא נזק נוירולוגי מינימלי. הנתונים במדינות המתקדמות ביותר מדברים על 10-15 מקרים כאלו מתוך 100. אין לי ספק שיהיו בכל שנה כמה עשרות אנשים לפחות שיהיו חייבים את חייהם לנאמני החיים מהפרויקט החדש”.
ראוי לציין כי בארגון “איחוד הצלה” תהו השבוע מדוע מד”א מסרבת לעדכן אותם במקרי חירום רפואיים, אבל מוכנים לקבל סיוע גם מאנשים שלהם ידע וניסיון פחותים בהרבה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *