הטיפול שיוכל להקים נכים מכיסאות גלגלים

הטיפול שיוכל להקים נכים מכיסאות גלגלים
יכולות התנועה היו מורגשות גם שנה אחרי הטיפול. בתמונה: הדמיית תאי גזע
צילום ארכיון: www.pixabay.com


קבוצה של נחקרים שעברו שבץ מוחי הראו שיפור במצבם לאחר שהוזרקו להם תאי גזע ישירות למוח

המחקר, שהתפרסם בימים האחרונים בכתב-העת המקצועי Stroke, תוכנן במקור לבחון האם הזרקת תאי הגזע לגוף בטוחה, אך התוצאות המעודדות העלו את תקוות הרופאים כי טיפול זה ייהפך, בסופו של דבר, לטיפול אמיתי במקרים של הגבלת יכולת תנועה לאחר קבלת שבץ מוחי.

“מטופלים שהיו יישובים על כיסאות גלגלים הולכים עכשיו”, העיד ד”ר גארי סטיינברג, נוירוכירורג מאוניברסיטת ‘סטנפורד’ שביצע 12 מהליכי הזרקת מוח העצם ל-18 מטופלים שונים.

כל אחד מ-18 מטופלים אלו סבלו משבץ חמש שנים לפני שהניסוי החל, כאשר כל אחד מהם הגיע לגבול העליון מבחינת הטיפול הפיזיותרפי שניתן להם בעקבות מחלתם. מטופלים אלו נאבקו על מנת לעמוד, ללכת, להפעיל את זרועותיהם או לדבר.

המדענים רצו לבדוק אם תאי הגזע יוכלו לבנות מחדש אזורים פגועים או לדרבן את המוח לעזור בשיקומו. כל אחד מהמטופלים תרם תאי גזע, כשלאחר מכן הוזרקו בחלק הפגוע משבץ במוח.

רוב הנחקרים חוו כאבי-ראש לאחר ההליך. חלק מהם חוו תופעות-לוואי כמו בחילה ודיכאון, אך לא בדרגות חמורות. כל זאת, כאשר יכולות התנועה, היו מורגשות גם שנה אחרי הטיפול.

למרות כל האמור לעיל, גורמי-רפואה מסוימים הביעו סקפטיות מתוצאות המחקר.

הגורמים תולים זאת, בין היתר, במספר המוגבל של המטופלים במסגרת הניסוי והיעדר קבוצת ביקורת מסודרת במסגרתו.

יכולות התנועה היו מורגשות גם שנה אחרי הטיפול. בתמונה: הדמיית תאי גזע | צילום ארכיון: www.pixabay.com
יכולות התנועה היו מורגשות גם שנה אחרי הטיפול. בתמונה: הדמיית תאי גזע | צילום ארכיון: www.pixabay.com

“איני רוצה שאנשים יקבלו את הרושם שאנחנו פתרנו את הבעיה, שהדבר יאפשר להם לצעוד שוב אחרי שחוו שבץ”, אמרה קאת’י סילה, נויורוכירורגית, שלא הייתה מעורבת במחקר.

“הנתונים לא מדגימים זאת”, טענה סילה.

השימוש בתאי גזע לטיפול בנפגעי שבץ מוחי נעסיק רופאים מזה עשור. היו כמה ניסיונות ושיטות שונות לטיפול הפוטנציאלי הזה, עד כה ללא תוצאות חיוביות משמעותיות כמו במחקר הנ”ל.

יחד עם זאת, הדרך עד להפיכת הזרקת תאי גזע למוח לטיפול מקובל והמוני יותר במקקרים של שבץ מוחי, עדיין רחוקה.

מחקרים מדעיים נוספים וגדולים יותר מבחינת היקף הנסיינים והקמת קבוצות ביקורת במסגרת מחקרים אלו עדיין צריכים להיערך לפני שטיפםול הזרקת תאי הגזע המוצג כאן יהפוך לטיפול שגרתי ובטוח.

כך, ניסוי שיכלול 150 מטופלים כבר בתהליכי-התהוות.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *