הילד תקע פלסטלינה באוזן

הילד תקע פלסטלינה באוזן
סכנה לשמיעה. ד"ר ברק
צילום: דוברות כללית

פעוט יצירתי סיים את העיצוב בפלסטלינה בדחיפת הגוש לאוזנו. למזלו במרכז הילד בקריות אבחנו את המקרה נכון

ילד בן 4 וחצי הגיע לטיפולו של ד”ר חיים ברק במרכז הילד בקריות.

ההורים דיווחו כי הוא סובל מכאבי אוזניים מזה כמה ימים.

לכאורה, האבחנה הסבירה היתה שמדובר בדלקת אוזניים חיצונית שנגרמה כתוצאה מבילוי ממושך בבריכה, אך בהסתכלות מעמיקה יותר, המרקם היה מוזר למראה ולא התאים כל כך ל”פקק שעווה” רגיל.

ד”ר ברק הפנה את הילד לצוות מחלקת א.א. גרון של כללית בזבולון, בחשד לגוף זר באוזן. ד”ר חלאילה ג’ואד איבחן כי אכן מדובר בגוף זר, ושלף אותו בעדינות מאוזנו של הילד. ככל הנראה מדובר בפלסטלינה, שבתום המשחק בה, דחף אותה הפעוט היצירתי לתוך אוזנו.

סכנה לשמיעה. ד"ר ברק | צילום: דוברות כללית
סכנה לשמיעה. ד”ר ברק | צילום: דוברות כללית

ב”כללית” מציינים כי המסקנה היא שגם אם יש ריבוי מקרים עם אבחנה מסויימת – כמו דלקת אוזניים חיצונית האופיינית לעונה, במקרה זה – אין להתייחס לכל מקרה כמובן מאליו ויש לבצע אבחנה מבדלת, כפי שעשה רופא הילדים של כללית, במקרה זה.

ד”ר ברק מציין כי הסכנות בחדירת גוף זר לאוזן נעות בין כאב מקומי וירידה זמנית בשמיעה, בשל החסימה הפיזית של תעלת השמע, לבין פגיעה של ממש, הנובעת מזיהום שעלול להתפתח בתעלת האוזן החיצונית. לעתים חל גם ניקוב בעור התוף ונגרם נזק לאוזן התיכונה, כולל פגיעה שמיעתית, במקרים מסובכים יותר.

לכן, יש חשיבות רבה באבחון נכון ושליפת הגוף הזר מוקדם ככל האפשר, ואף בטרם חדר לעומק – מה שמחייב התערבות פולשנית ומסוכנת לילד.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *