מרפאה חדשנית לבריאות הנפש

מרפאה חדשנית לבריאות הנפש
גיוס כללי. אורלי לבון
צילום: עינת פרץ

היחידה הוקמה בצפון ביוזמתה ובניהולה של הפסיכולוגית אורלי לבון

לראשונה באזור חיפה והצפון, נפתחה במרכז הרפואי לבריאות הנפש מעלה הכרמל (טירה) יחידה ציבורית לטיפול פסיכואנליטי אינטנסיבי ממושך במטופלים עם הפרעות קשות, במטרה למנוע אשפוזים חוזרים.

היחידה הוקמה ביוזמתה ובניהולה של אורלי לבון, הפסיכולוגית הראשית של המרכז הרפואי, בשיתוף עם ד”ר אילן אמיר, פסיכיאטר ופסיכואנליטיקאי, יו”ר עמותת “לכל נפש”, ועם המכון לפסיכואנליזה בת זמננו. היחידה מטפלת במטופלים שנמצאים באשפוז או אושפזו בבית החולים, וגם בכאלה שמופנים מבחוץ, בעלי הפרעות נפשיות מורכבות, המתקשים לנהל חיים נורמטיביים, מרבים להתאשפז אך מסוגלים להתמיד בקשר טיפולי סדיר ותכוף. היחידה פועלת במסגרת מרפאת המבוגרים של המרכז הרפואי.

גיוס כללי. אורלי לבון|צילום: עינת פרץ
גיוס כללי. אורלי לבון|צילום: עינת פרץ

מחקרים בקבוצת מטופלים פסיכוטיים שמצבם הנפשי לא השתפר למרות שקיבלו סל טיפולים רחב, הוכיחו שהוספת טיפול פסיכואנליטי אינטנסיבי וממושך, בתדירות של שתיים עד שלוש פגישות בשבוע למשך שלוש שנים, הצליח למנוע אשפוזים חוזרים, לצמצם באופן דרמטי את מספר ימי האשפוז, להקל את הסימפטומים ולהביא לשיפור משמעותי בתפקודם בקהילה. מחקרים דומים באנגליה ובגרמניה הצביעו גם על חיסכון כספי ניכר למערכת הבריאות בהוצאות הרפואיות.

ד”ר אילן אמיר, שיזם והקים שתי יחידות כאלה במערכת הציבורית באזור המרכז, מתוך אמונה שיש להנגיש פסיכותרפיה אינטנסיבית לכל נפש, סיפר מניסיונו כיצד הטיפול הממושך והתדיר הפך מטופלים מאנשים שהמחלה מנהלת אותם לאנשים שמנהלים את המחלה, עם רמת תפקוד ואיכות חיים משופרות.

מדובר בההזדמנות ייחודית של מטופלים המתמודדים עם פגיעות נפשיות קשות ומורכבות, שידם אינה משגת לשלם עבור פסיכואנליזה ממושכת, לקבלה במסגרת שירותי בריאות ציבוריים.

לבון ציינה כי מיטב האנליטיקאים בארץ התגייסו לטובת היחידה החדשה במרכז הרפואי, כדי לספק הדרכה וסמינרים קליניים מלווים לצוות המטפל של פסיכיאטרים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *