ניתוחון חירום הציל את האוזן

ניתוחון חירום הציל את האוזן
סוף טוב הקול טוב. ד"ר ח'לאילה ומיכל קפטה
צילום: דוברות הכללית

תושבת הקריות, חירשת באוזן אחת, ניקבה בטעות את עור התוף עם קיסם אוזניים

פעולה כירורגית מתוחכמת, שהתבססה על טכניקה שרכש רופא מומחה בהרוורד, בוצעה במחלקת אף אוזן וגרון של כללית בקרית בריאות זבולון, והצילה את שמיעתה של מטופלת שניקבה בטעות בקיסם אוזניים את עור התוף באזנה השומעת.

“הלכה השמיעה”, חשבה בבהלה מיכל קפטה, תושבת הקריות, כאשר תוך כדי ניקוי האוזניים בקיסם, דחפה בטעות את הקיסם לעומק. “לפתע נעלמה לי לחלוטין השמיעה, וחשתי כאבי תופת בליווי דימום. הבנתי שניקבתי את עור התוף של האוזן השמאלית שלי, זו שרק בה אני שומעת. יחד עם הסבל, הייתי מבוהלת לחלוטין”.

מיכל איבדה את שמיעתה באוזן ימין בגיל צעיר, ומרכיבה מכשיר באוזן השומעת. ככל הנראה, נדחף הקיסם לעומק האוזן כי היא שיחררה רק חלקית את מכשיר השמיעה באוזן שניקתה, ובטעות עשתה תנועה שגויה עם הקיסם. כמי שעובדת עם קהל, חששה שמעתה לא תוכל גם לעבוד.

סוף טוב הקול טוב. ד"ר ח'לאילה ומיכל קפטה |צילום: דוברות הכללית
סוף טוב הקול טוב. ד”ר ח’לאילה ומיכל קפטה |צילום: דוברות הכללית

מיכל הגיעה בדחיפות למחלקת אף אוזן וגרון של כללית בזבולון, שם התקבלה על ידי האח אלכס בריצ’קא, אשר זיהה שאכן מדובר במקרה חירום והפנה אותה מיד לד”ר ח’לאילה ג’ואד, מומחה אף אוזן גרון. לאחר בדיקה מקיפה, איבחן שמדובר בקרע טראומטי של עור התוף.

ד”ר חלאילה מסביר: “ברוב המקרים של קרע חדש בתוף, המבנה הבסיסי לא נפגע וסיכויי ההחלמה סבירים, אך במקרה של מיכל, הטראומה מהקיסם גרמה לקרע גדול ולאיבוד הצורה והרצף של התוף. היה ברור שאם לא תבוצע התערבות כירורגית מיידית, סיכויי ההחלמה באוזן אפסיים, במיוחד שמדובר באוזן ‘יקרה’, בהיותה אוזן שומעת יחידה”.

ניסיון לבצע את התיקון בעזרת השיטה הקלאסית, בעזרת מיקרוסקופ, לא צלח, אך למזלה של מיכל, ד”ר ח’לאילה, שהינו גם רופא בכיר בבית החולים, סיים לאחרונה באוניברסיטת הארווארד בארה”ב השתלמות בניתוחים אנדוסקופיים חדשניים באוזן. הרעיון היה להשתמש בציוד האנדוסקופי המצוי בזבולון ולבצע פעולות שלא ניתן לבצע בגישה אחרת. מיכל נתנה הסכמתה, ובוצע שיחזור התוף עם תומכן חיצוני, ללא צלקות. בביקורת כשבועיים לאחר מכן הוצא התומכן. עור התוף התאחה, ובבדיקת שמיעה שבוצעה למיכל, נמצא כי השמיעה חזרה להיות תקינה לחלוטין.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *