“נכנסנו לגירעון בגלל הפצועים מסוריה”

“נכנסנו לגירעון בגלל הפצועים מסוריה”
"הזקנה מנהריה כבר לא במסדרון". אמבולנס
צילום: אתר pixabay.com

בכנסת קיימו השבוע דיון על מצב הרפואה בצפון ועל הצורך להגביר את ההשקעה הכספית

מנהל המרכז הרפואי לגליל, ד”ר מסעד ברהום, טען בכנסת כי בית החולים נקלע למשבר תקציבי עמוק בגלל הטיפול בפצועי המלחמה בסוריה. הדיון נערך השבוע בכנסת, בוועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי. הנושא המרכזי היה פערי הרפואה בצפון, ובפתח הדיון אמר יו”ר הוועדה, ח”כ מיקי זוהר: “המצב בבתי החולים לגליל בנהריה ובפוריה בטבריה אינו פשוט. המדינה חייבת לסייע. אלה בתי חולים שמשרתים מאות אלפי בני אדם ואף מעניקים סיוע הומניטרי לאזרחים זרים, וזה עניין חשוב מאוד”.

ד”ר ברהום: “הזקנה מנהריה כבר לא במסדרון. היא בחדר המדרגות. יש אצלנו מחסור עצום במיטות. אנחנו חייבים 200 מיטות אישפוז נוספות. אנחנו חייבים מכשיר פט סי.טי. אנשים נוסעים לבתי חולים במרכז ומשלמים אלפי שקלים כי ההמתנה אצלנו ארוכה פי כמה. נכנסנו לגירעון של 25 מיליון שקל בגלל הטיפול בסורים. כל פצוע סורי עולה לי 10,321 שקל, ואנחנו מקבלים עבורו מהמדינה רק 1,300 שקל. בארבע השנים האחרונות טיפלנו ביותר מ-1,500 סורים, כ-40 ביום בממוצע”.

"הזקנה מנהריה כבר לא במסדרון". אמבולנס|צילום: אתר pixabay.com
“הזקנה מנהריה כבר לא במסדרון”. אמבולנס|צילום: אתר pixabay.com

ח”כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו): “מאז ומתמיד ידוע שהמצב בין הפריפריה למרכז אינו שוויוני. כמי שמתעסקת בעניינים האלה שנים רבות, אני מעידה שהפערים לא מצטמצמים, אלא להיפך – מתרחבים. בכל בתי החולים בפריפריה חסרים תקנים ותקציבים. התקציב האחרון היה נטול תקציב עבור רופאים מתמחים בפריפריה, וזה מרחיב את הפערים. מישהו סבור שהחיים שלנו פחות חשובים. צריך להחזיר מענקים גם למתמחים וגם למומחים. איפה משרד הבריאות שאמור לבדוק אם קופות החולים מעניקות את השירותים הרפואיים המשלימים? צריך פיקוח על הכספים שמועברים לקופות החולים. צריך לבטל את שיטת המצ’ינג ולהוסיף מחלקות כמו טיפול נמרץ ילדים”.

ח”כ אכרם חסון (כולנו): “משרד הבריאות קיבל תוספת של 3 מיליארד שקל. השאלה היא לאן הולך הכסף. צריך לזמן לוועדה את שר האוצר ואת שר הבריאות ולדרוש מהם תשובות”.

בסיום הדיון הודיע היו”ר כי הוועדה תפנה לשר הבריאות בדרישה לקבל דיווח על אופן הפיקוח על קופות החולים בסוגיית חלוקת כספי הקפיטציה, ותוודא שהמשרד פועל למעקב אחר שיקולי קופות החולים בחלוקת התקציבים. כמו כן, הוועדה תעקוב מקרוב אחר 400 מיליון השקלים שתוקצבו בתקציב האחרון לטובת תיעדוף הפריפריה. עוד אמר ח”כ זוהר, כי הוועדה תפנה לשר הבריאות כדי שיתקן תקנה לקניית מכשיר פט סי.טי עבור המרכז הרפואי לגליל. כמו כן, הוועדה תפנה לראש הממשלה, לשר האוצר ולשר הבריאות בדרישה לפעול להשלמת הפער התקציבי למימון הטיפול בפצועים הסורים, העומד על 9,000 שקל בממוצע לפצוע.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *