צפוי שיפור במצב קופות החולים

צפוי שיפור במצב קופות החולים
מאמץ משולב בדיקת רופא
צילום:pixabat

בימים אלו מתקיימים דיונים בין הממשלה למכבי שירותי בריאות על צעדים שיובילו לבלימת וצמצום היקף הגרעון וייצוב מצבה הפיננסי של הקופה

ראשונה החליטה הממשלה על העברת מאות מיליוני שקלים לבסיס התקציב של קופות החולים. ההחלטה התקבלה לאחר שהגרעון המצרפי של קופות החולים הגיע בשנת 2015 ל-1.07 מיליארד ₪, לעומת כ- 382 מיליון ש”ח בשנת 2014. הגידול בגרעון המצרפי נבע משתי סיבות עיקריות – עלייה בהיקף הגרעון ללא תמיכות, שהסתכם לסך של כ- 2.72 מיליארד ₪ לעומת כ- 2.49 מיליארד ₪ בשנת 2014, כאשר כל העלייה מוסברת בפריצה התקציבית במכבי שירותי בריאות.

מאמץ משולב בדיקת רופא|צילום:pixabat
מאמץ משולב בדיקת רופא|צילום:pixabat

ירידה בהיקף התמיכות שהסתכמו בשנת 2015 לכ- 1.66 מיליארד ₪ לעומת כ- 2.1 מיליארד ₪ בשנת 2014. כ- 285 מיליון ₪ מהירידה בהיקף התמיכות מוסברת באי עמידה של מכבי שירותי בריאות בתנאי הסכם הייצוב עם הממשלה ולפיכך לא הייתה זכאית לקבלת כספי התמיכה.

לאור היקף גירעונות קופות החולים בשנים האחרונות, אישרה הממשלה את הסיכום בין משרדי הבריאות והאוצר על שורת צעדים לצמצום הגרעון וייצוב מצבן הפיננסי של קופות החולים ובהם תוספות מקורות לעדכון בסיס תקציב קופות החולים בהיקף שנתי של מעל לכ- 420 מיליון ש”ח. בנוסף, יהיה עדכון מרכיבי מדד יוקר הבריאות כך שיצור הלימה טובה יותר בין עדכון מקורותיהן של קופות החולים לתשומות בהן הן נושאות.

בממשלה הוחלט גם על העברת למעלה מ- 800 מיליון ש”ח מכספי התמיכות לבסיס עלות סל הבריאות על מנת להגדיל את הוודאות והתכנון התקציבי והבטחת מנגנון עדכון (מדדי דמוגרפיה ומחירים) למקורות אלו.

בנוסף, בימים אלו מתקיימים דיונים בין הממשלה למכבי שירותי בריאות על צעדים שיובילו לבלימת וצמצום היקף הגרעון וייצוב מצבה הפיננסי של הקופה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *