קיץ זה עוקץ

קיץ זה עוקץ
אוטן להרגעת עקיצות
צילום: אפרת אשל

מי שלא נעקץ עדיין בכלל, שיקום. אף אחד לא קם? סימן שלא הצלחתם להימלט מהמטרד המבאס כל קיץ מחדש: יתושים

יש מקומות שבהם מתעופף לצד 39 מיני היתושים הקיימים בישראל, גם יתוש הנמר האסיאתי, ויש – שיתוש מחלת השושנה, בעיקר כשיש בסביבה שפני סלע, ואז המטרד הופך לסכנה של ממש. ארסנל התחמושת נגד יתושים מגוון למדי. כדאי להצטייד ביותר מאחד, כדי לכסות את כל האופציות של ההיתקלות בהם בבית, במרפסת, בגינה, על שפת נחלים וואדיות ובטיולים.

ד”ר שמואל גור, מומחה ברפואת ילדים ויועץ למותג בפנטן גרד, אומר שלא רק יתושים, אלא גם עכבישים, צרעות, זבובים וחרקים עוקצניים נוספים, מתעוררים לחיים ולפעילות מואצת, בחודשים החמים. תינוקות וילדים קטנים הם הקורבנות הזמינים שלהם במיוחד. הקטנים מגיבים לא רק בגרד ואדמומית אלא גם בנפיחות שלפעמים מזדהמת וגם לפעמים בתגובה אלרגית חריפה.

ד”ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור מטעם חברת אס.סי. ג’ונסון, המשווקת את תכשירי המותג אוטן מתייחסת במיוחד ליתוש הנמר האסייתי שהופיע לראשונה בישראל בשנת 2002 ומאז הוא מתרבה כאן ונוכח כל קיץ. לדבריה הוא נחשב כיום לנפוץ ביותר בישראל.

אוטן להרגעת עקיצות|צילום: אפרת אשל
אוטן להרגעת עקיצות|צילום: אפרת אשל

בניגוד לרוב היתושים, יתוש הנמר האסייתי פעיל במהלך היום, בעיקר בבוקר המוקדם ובשעות בין הערביים. נקבת יתוש אחת יכולה לגרום למספר רב של עקיצות בתוך זמן קצר ולעקיצות גם דרך בגדים דקים. התגובה האלרגית של רוב האנשים לעקיצת היתוש הזה חריפה יותר מהתגובה לעקיצות יתושים אחרים.ד”ר אקרמן שהיא גם יועצת למותג רייד RAID מוסיפה שלמרות הדעה הרווחת, ההבדלים בין אלו שנעקצים יותר לאלו שנעקצים פחות אינם קשורים לרמת המתיקות של הדם, אלא לגורמים רבים שרק אחד מהם קשור לסוג הדם.

רייד|צילום: יח"צ
רייד|צילום: יח”צ

מומחי המותג אוטן מציעים לרסס או למרוח תכשירים דוחי יתושים לפני כל יציאה מהבית ולא משנה באיזו שעה של היום, וגם כאשר מכוסים בשרוולים ארוכים ולובשים מכנסיים. כמובן לכסות חלונות ברשתות ולהקפיד לסגור את כל פתחי הבית והדלתות. רוח מפריעה לתעופת היתושים ומאווררים מרחיקים אותם לא פחות מאשר התכשירים. השתדלו גם לא להשאיר מים בדלי העומד מתחת לניקוז של מזגן, בקערות של חיות המחמד, בתחתיות של עציצים ואדניות וכו’.

יתושים נמשכים לזיעה, ולכן מומלץ להתקלח בקיץ לעתים קרובות ואם אפשר גם להימנע מפעילות גופנית לפני השינה. הם גם נמשכים לבשמים חזקים, ולמקומות מוארים. כשאתם יושבים בחוץ השתמשו בתאורה מינימאלית.

קיימים גם מכשירים חשמליים המפיצים ריח דוחה יתושים. אחד הנפוצים שבהם הוא רייד RAID, עם בקבוקון המספיק ל-45 לילות, ומנגנון המפסיק את פעולת המכשיר לאחר 8 שעות. בימים אלה נמכרת ערכה כפולה המספיקה ל-90 לילות. המכשיר בטיחותי לחדרי ילדים מגיל 3 ומעלה. ואחרי שנעקצים בכל זאת, יש תכשיר המקל על הגרד בשם “אוטן אפטר בייט” המכיל קמומיל ואלוורה.

אגב, אתם מחובבי הבירה? על פי מחקר שנערך בשנת 2002 על ידי היפנים נקבות היתוש העוקצניות נמשכות לאתנול בזיעה – תרכובת כימית המצויה בבירה, ונגרמת בין היתר גם מהעלאת טמפרטורת הגוף כתוצאה מהאלכוהול במחקר אחר, שנערך באפריקה נמצא שנשים הרות נעקצות פי שניים מאשר כשאינן בהריון, בגלל כמות גדולה יותר של חלבונים בדמן הגורמת לפליטה גבוהה של פחמן דו חמצני בהשוואה לנשים אחרות.

יתושים נמשכים גם לבגדים אדומים, לחולות טי שחורות (העדיפו בגדים בהירים), ולאנשים עם סוג דם O (פי 2 יותר מאשר לאנשים עם סוג דם A).

טלפארמה צמיד דוחה יתושים|צילום: יח"צ
טלפארמה צמיד דוחה יתושים|צילום: יח”צ

לתינוקות רכים קיים (החל מגיל חצי שנה), תכשיר בשם סנו די, שנבדק דרמטולוגית ומצויד באישור משרד הבריאות. הוא משווק בבקבוק רול און.

סנו די! הינו המגן האישי מיתושים הנמכר ביותר בישראל. בסדרת סנו די מוצרים המוכחים כיעילים למספר שעות והיא כוללת מגוון פתרונות על בסיס נוסחה ייחודית שיעילותה נבדקה. יש גם סנו די פלוס אלוורה, וסנו די מתמצית אקליפטוס לימוני.

דוחה יתושים סנו|צילום: יח"צ
דוחה יתושים סנו|צילום: יח”צ

ברשת טלפארמה יש צמיד מעוצב המכיל טבלית עם חומר דוחה יתושים עמיד במים. וגם תכשיר רול און בשם באזז, ג’ל טבעי של חברת מורז בשם X-תוש וספריי ארומה תוש המכיל שמנים ארומטיים למריחה והגנה על העור. טווח המחירים נע בין כ-12 שקלים ליותר מ-72.

טלפארמה. רול און דוחה יתושים של באזז|צילום: יח"צ
טלפארמה. רול און דוחה יתושים של באזז|צילום: יח”צ

שורה תחתונה: מודעות, הצטיידות, הפעלה נכונה של מאווררים ותכשירים, והקפדה על סגירת פתחים וסילוק מים עומדים – וממזערים את הבעיה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *