רופא זיהה מחלה נדירה והציל חיים

רופא זיהה מחלה נדירה והציל חיים
האם ביקשה להודות. רופא
צילום: אתר pixabay.com

צעיר חזר מרומניה עם סימני שפעת, ובזכות ערנותו של ד”ר עזמי מילאוי התברר כי לקה בקדחת הבהרות, שאיבחון מאוחר שלה עלול להסתיים במוות

חייו של צעיר בן 18 ניצלו לאחר שרופא זיהה כי הוא חולה בטיפוס הבהרות – מחלה נדירה יחסית. המחלה מתפתחת לרוב מחיידק העובר מכלב חולה לקרצייה הצמודה לגופו, והקרצייה החולה מעבירה את החיידק לאדם. ללא טיפול הולם, הופכת המחלה לקטלנית.

בשבוע שעבר הגיע ד”ר עזמי מילאוי, מומחה ברפואת ילדים ב”שירותי בריאות כללית”, למשמרת במוקד “ביקורופא” בנהריה. במהלך המשמרת הוא פגש צעיר בן 18, שהתלונן כי במשך ארבעה ימים סבל מחום גבוה, כאבי ראש חזקים ופריחה בכפות הידיים והרגליים. במהלך התיחקור התברר, כי הסימנים הופיעו שבוע לאחר שחזר מרומניה. על השאלה אם נעקץ במהלך הטיול הצעיר השיב בשלילה, ובבדיקה גופנית התברר כי מצבו הכללי טוב, למעט הפריחה ואודם קל בגרון.

האם ביקשה להודות. ד"ר עזמי מילאוי |צילום: יח"צ
האם ביקשה להודות. ד”ר עזמי מילאוי |צילום: יח”צ

במהלך הבדיקה החל ד”ר מילאוי לחשוד כי הבעיה הרפואית נובעת מחיידק הריקציה, הגורם לקדחת הבהרות. למרות שהתסמינים מזכירים שפעת, כעבור שלושה-ארבעה ימים מרגע ההידבקות מופיעות בהרות על הגוף, אשר הקנו למחלה את שמה. הבהרות הן כתמים קטנים, אדומים ובהירים, בעלי צורה לא סדירה, המופיעים באזור הפנים ובצידן הפנימי של כפות הרגליים והידיים.

במקרה של אי אבחון בזמן, עלול מצב החולה להתדרדר עד לכדי סיבוכים נוירולוגיים, דלקות בשריר הלב ואף מוות. זו, למשל, אותה מחלה אשר גרמה למותו של הזמר מאיר אריאל, אשר לא אובחן במועד.

ד”ר מילאוי שלח את החולה בדחיפות לחדר המיון, שם איששו את האבחנה והחלו להעניק לו טיפול אנטיביוטי לווריד. בבית החולים ציינו כי האיבחון המדויק והמהיר היה חשוב למניעת נזק בלתי הפיך ואף סכנת מוות. לאחר שמצבו השתפר, הגיעה השבוע אמו של הנער כדי להודות לרופא על הטיפול המסור ועל המקצועיות שהצילה את חיי בנה.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *