תוכנית לאומית לקיצור תורים

תוכנית לאומית לקיצור תורים
דגש על מתן שיוויוניות ברפואה הציבורית. חדר ניתוח
צילום:pixabay

לראשונה מפורסמים מבחני תמיכה לקיצור תורים, לקופות החולים ובתי החולים לשנת 2016

במטרה לחזק את הרפואה הציבורית, לרסן את הרפואה הפרטית, ולקצר את משך ההמתנה לתורים במערכת הבריאות הציבורית יוצאים שר האוצר, משה כחלון, ושר הבריאות, יעקב ליצמן, לראשונה בתכנית משמעותית לקיצור תורים. זאת, כחלק מיישום רפורמת חוק הצינון בין המערכת הציבורית והפרטית שאושרה בכנסת, אשר עיקרה הגדלת היצע הפעולות הניתוחיות המבוצעות במערכת הבריאות הציבורית ובמימון ציבורי, וצמצום ההוצאה הפרטית. מדובר בתכנית מקיפה של משרדי האוצר והבריאות לחיזוק הרפואה הציבורית ושיפור השירות במערכת הבריאות.

דגש על מתן שיוויוניות ברפואה הציבורית. חדר ניתוח|צילום:pixabay
דגש על מתן שיוויוניות ברפואה הציבורית. חדר ניתוח|צילום:pixabay


לצורך יישום התוכנית תקצה הממשלה בשנת 2016 , לקופות החולים ולבתי החולים הציבוריים 280 מיליון ש”ח על מנת להגדיל את היקף הניתוחים ולפתח תשתיות ומשאבים במערכת הציבורית (היערכות והצטיידות בבתי החולים, היערכות מחשובית וכו’), וזאת על מנת לתמוך גם בשלבים הבאים של התכנית שבמסגרתם יאושרו התקנות הנדרשות בכנסת ותועמק התכנית להמרת פעילות מהמערכת הפרטית לציבורית וקיצור תורים. הגדלת זמינות התורים במערכת הציבורית תוביל לקיצור משך ההמתנה במערכת, ותחסוך את ההוצאה הפרטית של המבוטחים שיבחרו לעבור את הניתוח במסגרת המערכת הציבורית במקום במערכת הפרטית.

חלקו הראשון של מבחן התמיכה הניתן לקופות החולים מתרכז בהגדלת היצע הניתוחים בהם נצפו זמני המתנה ארוכים במערכת הציבורית. המדינה תתמוך בקופות אשר יגדילו את זמינות הניתוחים עבור מבוטחיהם על ידי הגדלת מספר הניתוחים המבוצעים. חלקו השני של המבחן עוסק בהצטיידות והגדלת התשתיות והמשאבים במערכת הציבורית לשם הגברת ההיצע ומשך הפעלת חדרי הניתוח וכהכנה למהלכים המתוכננים משנת 2017 ואילך.

בנוסף, מבחן תמיכה המיועד לבתי החולים, צפוי לעזור לבתי החולים הציבוריים לעמוד בסביבה תחרותית הוגנת מול אלו הפרטיים, זאת לאור הקושי המובנה של בתי חולים אלו בהגברת היקף הביצוע בשל אופן ההפעלה והתפעול השוטף המאפיין בית חולים ציבורי הערוך לתרחישים קיצוניים ופועל בשגרה במתכונת של 24/7.

שר האוצר, משה כחלון: “מדובר בצעד נוסף ומשמעותי בתכנית לחיזוק הרפואה הציבורית בישראל. בשנים האחרונות חלה שחיקה במעמדה של מערכת הרפואה הציבורית והתפקיד שלנו הוא להחזיר אותה למקום בו היא ראויה להיות. כאשר חולים מגיעים לקבל טיפול הם צריכים לקבל את הטיפול הטוב והמהיר ביותר ולא להילחם בבירוקרטיה. שר הבריאות יעקב ליצמן ואני מחויבים לציבור החולים בישראל ונמשיך לפעול יחד על מנת להקל עליהם ולחזק את מערכת הרפואה הציבורית.”

שר הבריאות, ח”כ יעקב ליצמן: “מדובר במהלך לאומי שמטרתו חיזוק המערכת הרפואית הציבורית, בדגש על מתן שיוויוניות ברפואה הציבורית וצמצום ההוצאה הפרטית, תוך שיפור השירות לציבור. הצעדים המשותפים למשרד הבריאות והאוצר לקיצור תורים, יסייעו לקדם את איכות הרפואה בישראל, ימנעו ביורוקרטיה מיותרת וינגישו את שירותי הבריאות לאזרחי ישראל”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *