תרופה ישראלית עשויה לנצח את האיידס

תרופה ישראלית עשויה לנצח את האיידס
נתון מדהים. התרופה החדשה
צילום: יח"צ

הניסוי שנערך בארץ השיג תוצאה מדהימה של השמדת הנגיף ברמה של 97 אחוז

תרופה ישראלית בשם gammora עשויה להיות פריצת דרך שתוביל לחיסול וירוס ה-HIV. חברת ציון פארמסוטיקל הישראלית בשיתוף פרופ’ אברהם לויטר מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, שפיתח את התרופה ופרופ’ זאב שטגר, מנהל מכון האיידס בבית חולים קפלן, מציגים תוצאות דרמטיות בניסוי התרופה gammora שפיתחו ל- HIV. כיום, כאשר אדם נדבק בווירוס ה- HIV, הווירוס נכנס לתוך התאים של הנבדק ועובר שפעול לחומר הגנטי שלו מסיבות שונות הנדבק אינו יכול לחסל ולהשמיד את וירוס ה HIV וזאת בניגוד לזיהומים ויראליים אחרים.

נתון מדהים. התרופה החדשה|צילום: יח"צ
נתון מדהים. התרופה החדשה|צילום: יח”צ

שיטת הריפוי של התרופה gammora מבוססת על פפטידים (מקטעים חלבוניים קצרים) ייחודים, שנגזרו מחלבון ה״אינטגראז״. חלבון זה מבוטא על ידי וירוס ה HIV ודרוש לתהליך האינפקציה הוירלית. פפטידים אלו גורמים לכך שבמקום עותק אחד של הדנ”א הנגיפי, יוכנסו עותקים רבים של הדנ”א לתא המודבק. דבר זה יפעיל את מנגנוני ההשמדה העצמית של התא, בתהליך הנקרא אפופטוזיס. יתרונה של התרופה החדשה שהיא משפיעה ופוגעת רק בתאים שנבדקו בנגיף ואין לה כל השפעה על תאים בריאים ובכך לתרופה יש יתרון על התרופות הקיימות כיוון שלא צפויה השפעה על תאים בריאים ולכן לא צפויות תופעות לוואי. הניסוי שנערך בארץ השיג תוצאה מדהימה של השמדת הנגיף ברמה של 97 אחוז.

מסקנת החוקרים היתה שהגברת האינטגרציה של הדנ”א הנגיפי לתוך הכרומוזומים של התא המודבק, תאפשר הרג מוחלט של התאים המודבקים של נגיף ה HIV.

מחברת ציון פארמסוטיקל נמסר שלאור התוצאות הדרמטיות ב- HIV ולאור ניסיונות פרלימינאריים שבוצעו בתאים סרטניים היא סבורה שהתרופה תדע להשמיד כל סוג של תא סרטני ובקרוב חברת האחות ציון ביומדיק תחל בניסויים קליניים ב-12 סוגים סרטניים במספר בתי חולים ברחבי הארץ.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *