צעד ראשון – הצבת מטרה

צעד ראשון – הצבת מטרה
סדנאות אתגר וגובה במרכז הארצי לפיתוח מנהיגות באריאל

“A journey of a thousand miles begins with a single step!”

– Lao Tzu

בשנים האחרונות, לאחר לימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון ועבודה ארוכה בתור מאמנת ריצה ומנחה לסדנאות מנהיגות, גיליתי במהלך אחת התחרויות הארוכות שלי ב”אולטרה מרתון”, במהלך מקצה 144 קילומטרים מים-אל-ים, שריצה היא למעשה הרבה מעבר לכושר גופני ומנטלי, היא למעשה כלי מצוין לפיתוח ערכי מנהיגות אישית וכלים לניהול עצמי – תחום בו אני עוסקת החל משירותי הצבאי בנאות קדומים ובהמשך – בסדנאות אתגר וגובה במרכז הארצי לפיתוח מנהיגות באריאל.

סדנאות אתגר וגובה במרכז הארצי לפיתוח מנהיגות באריאל
סדנאות אתגר וגובה במרכז הארצי לפיתוח מנהיגות באריאל

שורה שלמה של מאמרים ומחקרים עוסקים בקשר שבין ספורט מבוסס הישגים – כמו ריצה, ובין הצלחה בחיים ובמקצוע. התכנית שהקמתי ששמה “רקיע” נועדה לקחת אנשים מכל קשת האוכלוסייה והגילאים, ולהעביר אותם את אותו המסלול הפיזי והמנטלי שעובר הרץ למרחקים ארוכים.

לאחר מחקר מעמיק וניסיון ארוך טווח, פיתחתי מודל אימון ייחודי ששמו “12 הצעדים להצלחה”. זהו מודל מתודולוגי הבנוי לפי שלבים וצעדים, כאשר השלב הראשון הוא הצבת מטרה, והשלב האחרון הוא השגתה. המודל נלמד באמצעות אימון גופני וטכניקות מעולם הריצה. דרך חוויה אישית ופיזית, הנמצאת אפקטיבית ביותר להובלת תהליכי שינוי ולמידת כלים להשגת מטרות ולהתמודדות עם אתגר, המשתתפים שלנו מתאמנים להצלחה.

מודל  "12 הצעדים להצלחה"
מודל “12 הצעדים להצלחה”

השלב הראשון במודל הוא “הצבת מטרה”.
מחקר בהרוורד מצא כי 97% מתוך סטודנטים לתואר שני במנהל עסקים (MBA) אינם מציבים מטרות ספציפיות על הכתב. המחקר מצא שאותם שלושה אחוזים בודדים שכן הגדירו לעצמם מטרות ברורות לעתיד, השיגו בעשרות אחוזים יותר את מטרותיהם , בניגוד לסטודנטים שהציבו מטרות כלליות או לא הציבו אף מטרה כלל.

הצבת מטרה היא הצעד הראשון שאנו צריכים לעשות – על מנת לדעת לאן אנחנו רוצים להגיע. זהו הצעד העקרוני והחשוב ביותר שלעתים רבות אנו לא מתייחסים אליו מספיק בכובד ראש. אבל בחירת מטרה אינה מספיקה. חשוב ללמוד ולתרגל כיצד להציב מטרה אפקטיבית!

מודל SMART
המודל בו אנו משתמשים להצבת מטרות יישומיות הוא מודל SMART הטוען שמטרה אפקטיבית צריכה להיות: ספציפית, מדידה, ברת – השגה, ריאליסטית ומוגדרת בזמן. הסיבה שיעדים בריצה מתכתבים היטב עם יעדים אחרים בחיים, היא כי כל יעד שנבחר בריצה עונה על ההגדרה הזו: אנו בוחרים מטרה בעלת ערך מספרי (למשל מרחק ומהירות), שניתן למדוד ולנהל אותה, ולהגדיר מתי נשתתף בתחרות.

ההגדרה של מטרה פרקטית גם כן חשובה כדי להבדיל בין חלום או חזון למטרה. חלום הוא בעצם “מטרה גדולה” שמורכב ממטרות בדרך – הוא יותר כללי, אינו מוגדר בזמן ספציפי, וקשה לנהל אותו. מאוד חשוב לדעת מהי מטרת העל – כי זוהי למעשה ה”מגדל-אור” שמכווין אותנו.

מעגל הזהב
בספרו ובהרצאתו של חוקר המנהיגות סיימון סיניק, מודגם כי אחד המאפיינים העיקריים המבדילים מנהיגים גדולים ומצליחים מאחרים, הוא שלהם יש את ה”למה!”.

לפי מודל “מעגל הזהב” שלו, המורכב משלוש שאלות:
WHAT, HOW, WHY– אותם אנשים שבאמת חוללו שינוי גדול בחברה- ה”למה” – המהות שלהם, הגרעין והמעגל הפנימי ביותר, היה חזק ביותר! כלומר, הם ידעו מה החזון שלהם – בשביל מה הם עובדים קשה לביצוע מטרותיהם – בשביל להשיג ערך גדול ומשמעותי יותר . מנהלים ומנהיגים אחרים לעומת זאת, התרכזו בעיקר במעגלים החיצוניים – “מה” ו”כיצד” להשיג את המטרה.

זיהוי המניע העמוק של המטרה ילווה אותנו לאורך כל תהליך של השגת מטרות ארוכות טווח, שכן ריצה למרחקים ארוכים דורש נחישות ודבקות במטרה, אשר במהלך הדרך יכולה לרדת – לאור הזמן הארוך והאתגרים השונים במסלול.

רצים רבים למרחקים ארוכים מוצאים את עצמם במהלך התחרות עסוקים בשאלה : “מה אני עושה פה?” “למה אני עושה את זה לעצמי?”, אותם שאלות “למה” מהדהדות שוב ושוב, לרץ הצעיר כמו לרץ הוותיק. אבל זוהי רק מטפורה ודוגמה לאותם ספקות מערערות שחלות על כל האנשים בדרכם להשיג ערך גדול – כמו פתיחת עסק, קידום משמעותי וכדומה.


[סרט קצר מתוך ריצה ארוכה (125 מייל)]

לאחר הצבת מטרה נכונה ומציאת המניע המוטיבציוני, הצעד הבא הוא לבצע הערכת מצב – בחינת הסיטואציה הנוכחית, עליה אפרט בפוסט הבא.

לקורס 12 הצעדים להצלחה, ניתן לצפות באתר הקורס:
www.ultra-leadership-method.thinkific.com


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *