לפתוח את הבוקר עם אלת היוגה

לפתוח את הבוקר עם אלת היוגה

כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול על יוגה, תרגול בריא ואפילו טיפים מעשיים לתנוחות שאפשר לתרגל בבית

תואי משעל

היום כשאנחנו רוצים להתחיל שגרה של פעילות גופנית אנארובית, אנחנו יכולים להתנסות במגוון רחב של פעילויות כמו עיצוב וחיטוב, TRX , פילאטיס, ויוגה. אנחנו שומעים שכולם עובדים גם על חיזוק הגוף וגם על אורך השרירים.

אמנם, יוגה בניגוד לפעילויות אחרות, שמה דגש על עבודת המודעות לגוף ולנשימה במהלך התרגול. זה לא אומר שלא נזיע או לא נתאמץ, זהו רק פתח או הזדמנות לעבודה פנימית בעזרתו של הגוף.

תואי משעל | צילום מתוך עמוד הפייסבוק
תואי משעל | צילום מתוך עמוד הפייסבוק

היוגה שאנו שומעים עליה היום נקראת במילים מדויקות יותר “אסנה יוגה”, כלומר תרגול מנחים שונים של הגוף- תנוחות יוגה. אסנה יוגה היא חלק קטן מתוך הפילוסופיה של היוגה שנכתבה לפני יותר מ 4,000 שנים. ספר הסוטרות של היוגה מנחה את התלמיד לתרגול יומיומי תודעתי, תרגילי נשימות, תנוחות, ומדיטציה. זאת כדי להביאו לשחרור מדפוסים, השקפות עולם והיקשרויות, שמפריעות לו מלממש את עצמו בתור אדם מאושר וחופשי בעולם.

מאז ועד היום, מגוון התנוחות התרחב ממספר מצומצם של תנוחות ישיבה ועד למאות תנוחות של עמידה, יציבה על רגל אחת, איזון על הידיים, הראש, תנוחות ישיבה, שכיבה ועוד. מספר הזרמים ביוגה גם הוא גדל בקצב מסחרר, תוכלו להתנסות באשטנגה שהיא סדרה מובנית של תנוחות, נחשבת לתרגול יחסית אינטנסיבי ומדיטטבי. זרם האיינגר שמנחה את התנוחה בדיוק רב ובשימוש של אביזרים. זרם הויניאסה שמדגיש את הזרימה בתרגול, במעבר בין התנוחות ובנשימה, ועוד זרמים רבים אחרים.

דבר שמהותי להבין הוא שלא משנה באיזה זרם בחרנו לתרגל, מה שחשוב הוא שאנחנו מרגישים מחוברים בתרגול, בהרמוניה עם הגוף ובמקום נוח. מטרתה של היוגה היא שחרור מתח מהגוף, בניגוד לפעילויות גופניות אחרות שדווקא יוצרות עומסים ואנו עלולים להרגיש תפוסים יתר על המידה, כאובים, ואף לפגוע בעצמנו.

אז איך נתרגל בצורה בריאה?
אני מנחה את התרגול לפי 3 קווי חשיבה שיכולים להביא לשינוי של ממש בתרגול דרך הגוף אל תוך חיי היומיום.

1. אי אלימות על התרגול להתבצע במודעות לגוף ולנשימה. כשאנו מודעים לתחושות הגוף, אנחנו נמנעים ממצב של אלימות כלפיו. חשוב לעבוד בהקשבה- אני מאמינה שהגוף יודע תמיד מה נכון לו, מהו כאב שמביא להתרחבות והתארכות, לעומת כאב שגורם לכיווץ, חוסר זרימה של נשימה, ובכך פוגע בנו. דרך עבודה עם הקשבה וסבלנות, נביא לתוצאות מקסימליות.

2. הדרך, לא המטרה בעולם המהיר והמידי בו אנחנו חיים, רובנו אימצנו השקפת עולם ששמה את המטרה כדבר הראשון מול העיניים. דבר זה מתבטא בתרגול בכך שמתרגל עלול להעדיף להגיע עם הראש לברך על חשבון גב מעוגל, במקום גב ארוך וישר ובמרחק של הראש מהברך. תפקידו של המורה בעיני הוא להזכיר שאין מטרה, המטרה היחידה היא להמצא היכן שאני בתחושה של שלמות, “הכל בסדר בדיוק איפה שאני”.

3. אני מול עצמי \ תרגול נטול “אגו” זהו שיעור שבעיני קשה ללמוד שלא על בשרך, או יותר נכון שרירך. בתחילת התרגול רובנו ניגשים עם המטרה, עם האמביציה, עם הרצון לדחוף את עצמנו מעבר לגבול. חשוב לזכור שאנחנו לא במירוץ, אנחנו לא מתחרים עם אף אחד שאולי מתרגל לידנו, אנחנו רק מול עצמנו. תרגול שבו אנחנו מניחים בצד את הרצונות, ההשתוקקויות להצליח, הוא התרגול אולי הכי קשה למתרגל היוגה מערבי.

הרבה מתרגלים מגיעים לעולם היוגה בהמלצת רופא, כדי לאזן את הגוף, לחזק אותו, להאריך את השרירים. אולי נקלעו במקרה לאיזשהו שיעור. רק לאחר פרק זמן מסוים הם מגלים בתוכם את האפקט שמתחולל מבפנים ואת העולם הנרחב שמסתתר מאחורי המילה “יוגה”.
חשוב לשים לב שאנחנו מאפשרים את התנוחה ולא “כופים” אותה הגוף מתוך הראש.

מצורפות הנחיות לביצוע שתי תנוחות חשובות ובסיסיות בתרגול

כלב מביט מטה היא תנוחה שתחזור לא מעט בשיעור יוגה, וזה לא סתם. התנוחה הזו מעניקה יתרונות עצומים וגם אחרי שנים של תרגול, תמיד יש על מה לעבוד. צורת המשולש מאפשרת נגישות לפלג גוף עליון ותחתון. היא מחזקת את הזרועות וחגורת הכתפיים,
ומאריכה את שרירי הירכיים האחוריות והתאומים.

צילום: מתן אשל. בגדים: אדווה ברונר- ripple | תוואי משעל יוגה
צילום: מתן אשל. בגדים: אדווה ברונר- ripple | תוואי משעל יוגה

כיצד לבצע?
נתחיל מישיבה (תנוחת הילד) כשהישבנים קרובים לעקבים וכפות הידיים מתוחות לפנים על המזרן. נתחיל לנתק ברכיים תוך כדי שמירה על גב ישר. נשים לב שכפות הידיים ברוחב הכתפיים, וכפות הרגליים ברוחב האגן. כפות הידיים דוחפות את המשקל לכיוון הרגליים, והכתפיים רחוקות מאזניים. לבסוף נרצה ליישר את הברכיים ושהעקבים ייגעו ברצפה. *אתגר: ניתוק יד אחת, רגל אחת, או שתיהן, תוך כדי שמירה על המנך.
חמש נשימות, שלוש חזרות.  

3. כלב מביט מעלה היא תנוחה מעולה לחזק ולשפר את התנועתיות של עמוד השדרה. כמו כן היא מאריכה את הירכיים הקדמיות, מחזקת את חגורת הכתפיים ואת שורש כף היד.

כלב מביט למעלה | תואי משעל
כלב מביט למעלה | תואי משעל

כיצד לבצע?
על גב כף הרגל, עם ברכיים ישרות וישבנים רפויים. נאריך את הבטן כשכפות הידיים מתחת לכתפיים, לוחצות מטה עם מרפקים ישרים. חשוב לגלגל את הכתפיים לאחור על מנת לאפשר לבית החזה להיפתח לפנים. כתפיים יהיו רחוקות מאזניים ורק לבסוף ניתן לאפשר גם לחוליות העורף להקשית מעט ולהפנות את המבט מעלה. תנוחה זו תאפשר להגדיל את נפח הריאות ולקחת נשימות עמוקות ומלאות.
שלוש נשימות, שלוש חזרות.


תואי משעל החלה את דרכה כאצנית, כיום מלמדת יוגה דינמית על פי רוח הויניאסה והאשטנגה ויניאסה. “יוגה היא זמן להתנתק מהציפיות והרעש היומיומי, ולמצוא חיבור בין גוף ונפש דרך הנשימה
לעמוד הפייסבוק של תואי משעל ולעדכון על מפגשי יוגה קרובים לחצו כאן


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *