צעד מספר 5 פירוק מטרת העל ליעדים קרובים

צעד מספר 5 פירוק מטרת העל ליעדים קרובים
"פירוק מטרת העל ליעדים קרובים". אשמורת משעל
צילום: יח"צ
“Remember to celebrate milestones as you prepare for the road ahead”
– Nelson Mandela

כאשר אנחנו חושבים על מטרות גדולות, חלומות ושינוי – באופן לא מודע אנחנו מתחילים להילחץ, ולסגת מהרעיון של שינוי. הסיבה לכך היא ביולוגית ואבולוציונית, מסתבר כי לפי מחקרי מוח – כאשר אנחנו חושבים על דברים גדולים שעשויים לקרות לנו, אנחנו מקבלים מהתת-מודע איתותי סכנה. אפילו מבלי לשים לב, יורדת המוטיבציה ואנחנו מתחילים להתעלם מהמחשבה על שינוי, על אחת כמה וכמה לבצע אותה.

"פירוק מטרת העל ליעדים קרובים". אשמורת משעל|צילום: יח"צ
“פירוק מטרת העל ליעדים קרובים”. אשמורת משעל|צילום: יח”צ

מעגל ההתמודדות של קרנל– מדגים את חמשת השלבים המרכזיים שאנשים לרוב עוברים במהלך שינוי התנהגותי:

שלב 1 – “הכחשה”
קיימת נטייה בתחילת הדרך ויציאה מאזור הנוחות להרגיש חרדה, לחץ ו”השלמה” עם המצב הקיים ושביעות רצון ממנו.

שלב 2 – “התנגדות”
קיימת נטייה להתנגד לדבר החדש, כאשר יש שימוש מוגבר במנהגים ואמונות קדומים, וכן רצון לדחות את השינוי ולנסות להוכיח שאינו עובד או שגוי.

שלב 3 – “נטישה”
בשלב זה יש התמקדות בהווה במקום בעבר, והתחלה של “הכלה” של השינוי. למשל, אנשים אומרים “אני כנראה כבר חייב לתת לזה הזדמנות”. זוהי ההתחלה של ההסתגלות.

שלב 4 – “אימוץ”
בשלב זה הנטייה היא כבר לקבל את המצב החדש, להתמסר לו ולחוש ביטחון בסיטואציה החדשה. רוב האנרגיה שבעבר נותבה למקום “שלילי” כעת מנותנת להתחדשות והתנהגות חיובית מתאקלמת.

שלב 5- “הפנמה”
בשלב זה אותו אזור שממנו היה חשש קודם, הפך להיות אזור הנוחות החדש. זה השלב שבו כבר מאמצים דפוסי התנהגות חדשים וקיימת תחושת קבלה גבוהה.

מתאמנים רבים בתחילת הדרך עוברים את השלבים המתוארים במודל ההתמודדות של קרנל. לכן, מאחר וכל שינוי כרוך בתהליך ארוך של הסתגלות, אין קיצורי דרך, כמו בריצה למרחקים ארוכים – יש להתמיד ולהיות פתוחים לשינוי ולחדשנות.

אחד הכלים שאני מלמדת במודל שלי הוא כלי מנטלי לפירוק מטרה גדולה ליעדים קרובים. באופן הזה אני מורידה את רמת החרדה וההתנגדות בדרך להשגת מטרות רחוקות. זהו כלי פרקטי שיכול לשרת אותנו עבור כל מטרה ארוכת טווח, ובמהלך אימון הריצה הוא נלמד באמצעות “עוגנים” בדרך במסלול הריצה. למשל – מתאמנים מתחילים משתמשים בטכניקה שרצי אולטרה מרתון משתמשים –פירוק היעד הסופי (למשל מרחק ריצה של 5 ק”מ או 100 ק”מ) שאינו נראה מקרוב בתחום הוויזואלי – לתחנות ביניים מוגדרות שניתן לראות אותן – “אבני דרך”. למשל, בכל פעם יש לסמן יעד קרוב חדש – גשר, פארק, צומת, רמזור ועוד, עד שמגיעים לתחנה הסופית.

פירוק היעד הסופי לתחנות ביניים|צילום: אתר pixabay.com
פירוק היעד הסופי לתחנות ביניים|צילום: אתר pixabay.com

כשיצאתי לריצה של 200 ק”מ באוקטובר 2015, במסלול הכולל 6 הקפות בשטח, לא התרכזתי במספר הסופי, אלא התרכזתי בכל פעם בהקפה שאני צריכה לסיים. כך רצתי מהקפה להקפה, להקפה, להקפה, להקפה ולהקפה אחרונה – מבלי להישבר.
כלי זה מומלץ לתרגול באימון אך גם לסימון בתכנית הפעולה – כדאי לעבור על התכנית המקורית ולבחור את אבני הדרך שיש להגיע מעת לעת, בדרך להשגת מטרת העל.

לאחר הצבת מטרה נכונה, מציאת המניע המוטיבציוני, בחינת הערכת מצב, התאמת היעד, בניית תכנית פעולה ופירוק מטרת העל ליעדים קרובים, הצעד הבא הוא לבצע הערכת יכולות – עליו אפרט בפוסט הבא.

לקורס 12 הצעדים להצלחה, ניתן לצפות באתר הקורס:
www.ultra-leadership-method.thinkific.com


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *