סובלים מעייפות יתר? תתחילו לכוון את השעון הביולוגי שלכם

סובלים מעייפות יתר? תתחילו לכוון את השעון הביולוגי שלכם


לא ישנים טוב בלילה, סובלים מדיכאון, הפרעות קשב וריכוז או פיברומיאלגיה. כדאי שתבדקו עם השעון הביולוגי שלכם מסונכרן לשעון האזורי. מיכל ימין שחקרה את הנושא הצליחה לחולל מהפך בחייה, עכשיו היא רוצה שהבשורה הזו תגיע לכל אחד שסובל


מאז שהייתה קטנה מיכל ימין זוכרת את עצמה רק רוצה לישון “גדלתי כילדה עייפה” היא משתפת. ” תמיד הייתי צריכה יותר שעות שינה, תמיד ישנתי בצהריים. חשבתי שאני פשוט עצלה, לא היה לי כוח לעשות שום דבר, הרגשתי שהחיים פשוט עוברים לידי”.

העייפות השפיעה כמעט על כל תחומי החיים של מיכל “כילדה לא הצלחתי להתרכז בלימודים, סבלתי מהפרעות קשב וריכוז, כאבי ראש תמידיים, חוסר יכולת להתמיד בעבודה מסודרת ועוד”
המהפך של מיכל התרחש ביום שבו היא הבינה כי לכל התופעות מהם היא סובלת יש גורם אחד השעון הביולוגי שלה שאינו מסונכרן עם הסביבה.

על פי חוות דעת הרופאים היא חולה במחלת העייפות הכרונית, אבל באופן מדויק יותר היא גילתה כי היא פשוט סובלת מתסמונת פאזת השינה הדחויה (Delayed sleep phase syndrome) בעברית מכונה התסמונת הזו “שעון ביולוגי דחוי”מה זה בעצם שעון ביולוגי?
“השעון הביולוגי הוא מנגנון שעובד במחזוריות של שעות עירות ושעות שינה מיום הלידה ועד הסוף” אומרת מיכל “פעם חשבתי שמה שיש לי זו עצלות, היום אני יודעת שזו פשוט עייפות. הבנתי שכשהעולם נמצא בשעה 7 בבוקר, אצלי בעצם השעה שלוש בצהריים. הגוף שלי מכוון בערך שבע שעות קדימה, זה מטורף. כשמגיעה השעה אחת מבחינתי הגיע הזמן לישון, בשעה חמש אם אני לא ישנה אני כבר באמצע הלילה. סוף סוף הבנתי מה הסיבה שאני עייפה, סובלת מכאבי ראש עצבנית ולא מפסיקה לאכול. הרי כשהגוף עייף אנחנו רגישים, כועסים, עצבניים, זה טבעי”

“פעם בני אדם היו מתעוררים בבוקר עם השמש והולכים לישון כשהכוכבים בשמיים עלו” מסבירה מיכל “היום כל מה שהיה טבעי כבר לא עובד, לכן בעולם המערבי אנחנו מתעוררים עם קפה נספרסו והולכים לישון מחובקים עם הנייד שלנו באור כחול מהבהב ”

ואכן המחקרים מגלים כי בכל אחד מאתנו קיים מנגנון המכונה השעון הביולוגי שלנו או בשמו הלטיני השעון הצירקדי (circadian). לסקרנים שביננו נוכל לגלות שהשעון ממוקם בחלק המרכזי של המוח, בגרעין הסופרא כיאסמטי שבהיפותלמוס. ובאופן כללי השעון הביולוגי המופלא הזה מפעיל אותנו לאורך מחזוריות של 24 שעות. הוא מכתיב לנו מתי להתעורר ומתי להירדם ומנהל עבורנו את כל התהליכים הביולוגים שלנו.

ערים בלילה ישנים ביום | מאגר תמונות

לחיות בג’טלג נצחי
הכול היה יכול להיות פשוט יותר אם השעון הביולוגי של כל אחד היה מסונכרן ומתקתק בקצב הנכון. אבל למרבה הצער כיום, בעולם המודרני רוב מהאוכלוסייה לא מסונכרנת עם השעון הביולוגי שלה.
קצב החיים, אי חשיפה לשמש, הקפה המרובה שאנו שותים ועוד הובילו רבים לכך שהם אינם מסונכרנים עם השעון הביולוגי.

כאשר כולם ממהרים אל בית הספר או אל העבודה בשעה 08:00 , בשעה הזו שכולם מתחילים את היום הבא כל אחד מכוון אחרת אחד צהריים אחד ערב, כשמי שהכי פחות מסונכרן הוא זה שמכוון על 1 בלילה כאשר 7 בבוקר וצריך להתחיל לתפקד.. כאשר המורה מדברת בכיתה אבל המוח של התלמיד נמצא בכלל במצב של שינה מתחילות הבעיות. כאשר מהנדס המחשבים פורח בלילה אבל בקושי מגרד את עצמו בבוקר, או כאשר כולנו ישנים ובדיוק אז התינוקת מחליטה להתעורר ולאכול זה הרגע שבו מתחיל תהליך של חוסר סנכרון.

“גיליתי שהרוב המוחלט של האנושות חי בג’ט לג ניצחי. על פי מחקר של חוקרת מהטכניון רק 20% מכוונים היטב, הרוב איפושהו מכוונים באמצע הדרך. קראתי לתופעה הזו שגל”מ לבוקר, שעון גוף לא מכוון לבוקר. הבנתי שכשהשעון הביולוגי שלנו לא מסונכרן, הכול משתבש” מתארת מיכל “כשהבנתי את זה, רציתי לצעוק את זה לכל העולם. לא הפסקתי לדבר על זה עם אנשים, ניסיתי להסביר להם שיש גורם משותף לכל המחלות. שהן כלל לא היו אמורות להיות חלק מחיינו. הבורא מאפשר לנו בריאות לכולם ללא הבדל דת גזע ומין.
התגלית של מיכל קיבלה אישור רק בשנת 2017 כאשר פרס נובל לרפואה הוענק לשלושה חוקרים עבור התגלית שלהם בנושא חקר השעון הביולוגי. החוקרים ג’פרי הול, מייקל רוסבא ומייקל יאנג חשפו את גן הזמן המחזורי Period , הגן המדהים הזה כך התברר שולט בקצב היומי של כל תא ומסנכרן אותו עם שינויים לאורך כל היממה. באופן הזה אפשרו החוקרים לפענח את מנגנון השעון הביולוגי כולו.

“ברגע שהחוקרים קיבלו את פרס הנובל לרפואה כל אמצעי התקשורת התחילו סוף סוף לדבר על השעון הביולוגי, התחלתי לקבל עשרות טלפונים מחברים שאמרו, מיכל כל מה שאמרת לנו היה נכון” משתפת מיכל.

זכו בפרס נובל עבור מחקר פורץ דרך בתחום השעון הביולוגי | צילום Robert Sullivan

כשהגוף אינו מכוון
כששעות היום והלילה אינן תואמות את השעון הביולוגי הפנימי שלנו אנחנו בעייפות מתמדת, גם כאשר אנחנו נרדמים, איכות השינה נפגמת. העייפות הכרונית הזו משפיעה על כל תחומי החיים בלי יוצא מהכלל.

למשוואה שמיכל פיתחה היא קוראת כאמור שגל”מ שעון גוף לא מכוון לבוקר. יש את השעה הנוכחית, יש את שעון הגוף, צריך לבדוק על איזו שעה גופך מכוון כאשר השעה היא 7 בבוקר וצריך לתפקד. למעשה כל שעה שהגוף אינו מכוון יוצרת שעת עייפות, ככל ששעון הגוף רחוק יותר מהבוקר, כך גם הגוף עייף יותר, עייף יותר משמעו חולה יותר. שכן הצטברות העייפות מובילה לשלל תסמנים.

שגל”מ
שעון גוף לא מכוון
שעה
שעון
כיון

שעון הגוף באינפוגרפיקה

שעון גוף לא מכוון משפיע לא רק על הגוף שלנו אלא גם על הרגשות שלנו, על היכולת המנטאלית שלנו, על הקריירה שלנו, הזוגיות שלנו על המשפחתיות שלנו ועל המעמד הכלכלי שלנו. בצורה הקיצונית יותר היא מובילה לחוסר ריכוז, עייפות כרונית, פיברומיאלגיה, השמנת יתר, התמכרות, גירושין, הפרעות קשב וריכוז חמורות, אין אונות, מחלות חמורות עד כדי סרטן ומחלות נפש כגון דיכאון קליני.

“אני יכולה בקלות לדעת מי מסונכרן עם השעון הביולוגי שלו ומי לא” טוענת מיכל ומתבוננת בצלחת התמרים והאגוזים שהגשתי לה ככיבוד “לפי הצלחת הזו את מכוונת יותר ממני לשעון הביולוגי שלך. אנשים מסונכרנים קמים מוקדם בבוקר, אין להם צורך בקפה, הם צורכים פירות וירקות כי אין להם צורך באנרגיה כדי להתעורר, הם מרוכזים יותר לאורך כל היום. אורח החיים הזה מאפשר להם כבר כילדים להתרכז בבית הספר, להצליח בלימודים, להתמיד בעבודה ולנהל אורח חיים בריא ומאוזן גופנית נפשית וכלכלית. הם המצליחנים”

“לעומתם אלו שאינם מסונכרנים עם השעון הביולוגי וסובלים משגל”מ, פשוט לא מוצאים את עצמם. כבר כתינוקות הם עייפו את ההורים שלהם, בגן הילדים הם רק בכו, בבית הספר הם לא הבינו על מה המורים מדברים. כמובן שחוסר שעות השינה שלהם הוביל להפרעות קשב וריכוז חמורות, חוסר יכולת להתרכז בעבודה. העייפות התמידית גרמה להם לצרוך ליטרים של קפאין כדי להצליח להישאר ערים ביחד עם כולם והצורך באנרגיה גרם להם לאכול באופן בלתי פוסק ג’אנק פוד ולעשן בשרשרת. בדרך כלל הם אפילו לא ירצו להתקדם, הם פשוט יהיו עייפים מידי בשביל לחשוב על הצלחה”

“על פי השעון הבילוגי שלך יקבע אם תעשן, כמה קפה תשתה ביום ומאיזה סוג. זה גם ובעיקר יקבע לך אלו כאבים ומחלות ילוו אותך כל חייך. זה בדיוק מה שמבדיל בין אלו החווים הצלחה בריאות ואושר לאלו שלא”.
“אפילו מערכות היחסים שלנו מושפעות מהשעון הביולוגי שלנו. בני זוג ששעון הגוף שלהם לא מכוון, סובלים מעיפות שמשפיעה על התקשורת הבינאישית ואפילו על התקשורת המינית שלהם. זוגות ששינו את הזמן שהם מקדישים למערכת היחסים שלהם כך שיותאם לשעה שבה הם ערניים יותר גילו שהזוגיות שלהם שודרגה פלאים”

מיכל ימין, חוקרת את שעון הגוף הלא מכוון | צילום סימפל מדיה

מיכל עובדת בגן ילדים ובמסגרת כך היא יודעת לאבחן כי שעון הגוף הלא מכוון מתחיל כבר מינקות. ” השיחה המרכזית של כל הורה בבוקר עם הגננת היא על איך הילד ישן. הוא ישן טוב, הוא לא ישן טוב. אנחנו רואים הרי שכל תינוק מתנהג אחרת בלילה, יש כאלו שישנים כמו תינוק אבל הרב מתעוררים ולא מצליחים להסתנכרן. כשההורים מנסים בכוח להרגיל את הילד לשעות השינה השגרתיות, מתחילה להצטבר אצלו עייפות תמידית. זה משמעותי משום שילד שנאלץ לקום בשבע בבוקר כשאצלו המוח עדיין באחת בלילה, לא יצליח להתרכז בלימודים, יפתח הפרעות קשב וריכוז מה שעתיד להשפיע על כל חייו הבוגרים”

כבר בגיל ינקות, כשאנו מלמדים את התינוקות לישון בלילה ולהתעורר בבוקר, כבר אז הגוף שלהם מתחיל לצבור עייפות. ככל שעובר הזמן אנחנו סובלים יותר, כועסים, רגישים, עצבניים וכואבים. אבל לא היה אמור לכאוב לנו שום דבר כמעט אף פעם.
שעון הגוף מאפיין את המשפחה. אנחנו מקבלים אותו בגנים ומעבירים אותו הלאה. בעבר הוא מה שייחד כל משפחה ומשפחה.

איך זה קשור למלחמות?
כימיה בין אנשים נוצרת כאשר שעון הגוף מכוון לאותו האזור ביממה, דומה מושך דומה. לא משנה אם אתה יהודי, ערבי או צ’רקסי. אבל כאשר התקיימו נדידות עמים לחלקים אחרים בכדור הארץ, שעון הגוף שלהם שובש והאלימות החלה לגאות.

שעון הגוף שלנו נקבע כבר מהיום הראשון של חיינו | צילום מאגר תמונות

נולדנו להיות בריאים
המחקר שזכה בפרס נובל היה אבן דרך פורצת של ממש עבור שלל חוקרים שהחלו לחקור את השפעת השעון הביולוגי על כל התחומים. בין היתר בוצעו מחקרים המראים את הקשר שבין שעון גוף לא מכוון ליכולת להתרכז בלימודים, בין שעון גוף לא מכוון להתפתחות תאים סרטניים בגוף ובין מחקר על עובדי משמרות לילה שנטו לפתח בקלות רבה יותר שלל מחלות שונות ומשונות.

חוקר בשם קרמקייאן גילה כי אם שיבוש במקצב הצירקדי גורם למחלות, ניתן גם לטפל בהן באמצעות התמקדות בשינוי המקצב. המחקר בדק גידול סרטני בגוף עכבר ומצא כי הגנים האחראים להפעלת השעון הביולוגי אינם פעילים בתאים הסרטניים. לאחר מכן בחן צוות המחקר מה קורה כאשר הם מפעילים מחדש את הגנים ואכן הפעלתם מחדש גילתה כי ניתן להאט פלאים את התפשטות הגידול.

“נולדנו לבריאות, לא נולדנו למחלות” אומרת מיכל ימין | צילום מאגר תמונות

“מה שזוכי פרס הנובל לא ציינו הוא את העובדה שרוב אוכלוסיית העולם סובלת מהתופעה, שזו מגפה של ממש, שכולנו נמצאים במצב לא מכוון ומה שהם עוד פספסו זה עד כמה שעון גוף לא מכוון משפיע עלינו בצורה קריטית” טוענת מיכל “אבל הרבה אנשים לא מודעים לכך ששעון הגוף שלהם הוא הסיבה המרכזית לכל המחלות שלהם. תחשבי עד כמה זה מטורף, מיליונים של אנשים לוקחים כדורים פסיכיאטרים כדי להיפטר מהדיכאון או החרדות. כדורי שינה הם בין הכדורים הנמכרים ביותר בעולם. הרופאים פשוט לא מודעים לכך שהתסמינים של המטופלים קשורים לעייפות שלהם, שכל אחד מאתנו אמור לתפקד בשעות אחרות”

“הידיעה הזו שכל המחלות שלנו נגרמות בגלל שעון גוף לא מכוון בערה בי, רציתי לצעוק אותה החוצה, אנשים חשבו שאני מטורפת. נסעתי למחלקה פסיכיאטרית וניסיתי להסביר להם שהדיכאון של המטופלים נובע מהפרעות השינה שלהם, אם רק יתאימו לכל אחד את שעת השינה הנכונה לו הם יוכלו לצאת מזה, אבל לא היה עם מי לדבר. התקשרתי למשרד הבריאות, אבל גם שם אמרו לי שאם אני לא פרופסור אז אין להם מה לעשות עם כל המידע שבו אני מציפה אותם”

“רציתי לספר לכולם שהם יכולים לחיות טוב יותר” | צילום מאגר תמונות

כל אחד והשעה שלו
שעון הגוף הלא מכוון כולל כארבע הפרעות בתחום זה. הראשונה היא תסמונת השעון הביולוגי המוקדם , שבה אנשים נוטים להירדם בכמה שעות מוקדם יותר לעומת כולם. כך למשל תוכלו למצוא מנהלת בנק בכירה שנוטה להירדם בשעה שבע בערב ולהקיץ בארבע בבוקר.
בניגוד לשעון המוקדם, תסמונת השעון הביולוגי הדחוי הוא מצב שבו כאשר היום כבר חלף וכולם מסביב נוטים להירדם, דווקא אז מתחילה העירנות להופיע והאנרגיה בשיאה. מכירים את זה?

שתי תסמונות נוספות שכדאי לציין בהקשר הזה הן שעון ביולוגי של 25 או 26 שעון שגורם לכשעתיים סטייה מקצב העולם הרגיל ושעון אי רגולרי שמפזר את השינה לאורך כל היום בלי סדר.

“כדי לגלות את השעה המדויקת של שעון הגוף שלנו, כדאי לעבור בדיקת אקטיגרף במעבדת שינה. אבל שימו לב שרוב הבדיקות מתבצעות בשעות הלילה, מי שער בלילה תמיד יקבל תוצאה של שיבושים. כדאי להיבדק גם בשעות היום ולשאול את המעבדה לא רק האם איכות השינה שלי טובה, אלא מתי איכות השינה שלי היא הטובה ביותר”

בדיקה במעבדת שינה

השינוי הוא אפשרי
הבשורה הטובה היא כי בדיוק כפי שחוסר סנכרון עם המערכת הביולוגית מוביל לבעיות כה רבות, היכולת להצליח להתאים את הגוף לשעות המתאימות לו מובילה לבריאות והחלמה.

“בני האדם נולדו מראש להיות בריאים” זה המסר שלי, אומרת מיכל “המחלות הן רק תופעת לוואי. בדיוק כפי שבטבע אף חיה לא צריכה רופא, הדרך היא פשוט להתחיל לחיות את חיינו בהתאם לשעון הביולוגי שלנו גם אם הוא לא תואם את סדר היום של הרוב”

ההבנה הזו לא סתם הגיעה אל חייה של מיכל “בשלב מסויים בחיי התחלתי לעבוד בשעות הלילה במאפייה, פתאום נעלמו כאבי הראש שליוו אותי, הנשימה נעשתה קלה יותר” היא מתארת “כאשר הייתי מחלקת את הסחורה בין הבתים ובחוץ עדיין חושך מוחלט הראייה שלי דווקא התחדדה, יכולתי לראות צבעים ביתר בהירות, ערפל צבעוני, כאילו עבורי השעה היא שעת בין ערביים קסומה. זו הייתה עבורי הארה של ממש, להבין שחושך הוא לא לילה עבורי ואור יום הוא לא בוקר מבחינת הגוף שלי”

מיכל גילתה כי העבודה בשעות הלילה והשינה ביום רק הטיבו עמה, בצורה דומה כאשר בילתה במדינות בהן השעון האזורי תאם לשעון הביולוגי שלה נעלמו שלל תסמינים מהם סבלה.

לטענת מיכל השנים הקרובות יביאו עמם מודעות גבוהה יותר לתופעה ויחד אתה גם סדר יום שונה שיאפשר לכל אחד להתייחס אל השעון הבילוגי שלו בכבוד.

לנהל את החיים בהתאם לשעון הביולוגי | צילום מאגר תמונות

כדי להוכיח את הדברים הללו היא מביאה כדוגמא את העיירה אד קיסינגן עיירת מרחץ מפורסמת בחבל בוואריה. “זו עיירה שהחליטה לקרוא לעצמה כרונוסיטי, עיר הזמן . ב 2012 התחייבו חברי מועצת העיר כי היא תתנהל על פי כללי הכרונובילוגיה. התושבים והתיירים שמבקרים בה יוכלו לנהל את אורח החיים בקצב המותאם לשעון הגוף שלהם. אתרי התיירות פתוחים בזמנים גמישים, גם מוסדות החינוך והעירייה. האם זה יעבוד? אי אפשר לדעת, אבל אני חושבת שבעוד עשר שנים ככה כל העולם יתנהג, בתי הספר יהיו פתוחים סביב השעון וכל תלמיד יוכל להתחיל בשעה שמתאימה לו”

“אשמח לשתף כל אדם שאוכל להגיע אליו כיצד להעלים את הכאב מחייו וכך גם את הקשב בכל הרמות. כל אדם שילמד על איזו שעה גופו מכוון באמצעות מעבדת שינה, בדיקת אקטיגרף יוכל לפענח את השגל”מ שלו. בנוסף אני ממליצה לטוס אל מדינה התואמת באזור הזמן שלה ובשעת הבוקר את השעון הבילוגי שלכם ולראות כיצד הסינכרון המחודש מעלים את הכאבים והמחלות. ההמלצה שלי היא חיה את חייך לפי שעון הגוף, עד כדי כך פשוט”.

העיר באד קיסינגן “כרונוסיטי” | צילום ויקיפידיה

עתיד פורץ דרך
“את השעון הביולוגי של כל אדם לא ניתן לשנות” טוענת מיכל “צריך לדעת לפעול בהתאם אליו או לעבור למקום שבו השעון הביולוגי מכוון לשעון האזורי.

כיום חוקרים מבקשים לדעת האם ניתן בכל זאת לטפל באנשים ששעון הגוף שלהם איננו מכוון. תחום המחקר הזה נקרא “כרונוביולוגיה” במסגרתו מנוסות דרכים שונות של טיפול בין היתר באמצעות טיפול באור בהיר, טיפול בחושך או במשקפיים חוסמי אור כחול, מתן מלטונין הורמון שינה, ומניעת שינה חלקית או מלאה.

אמנם את השעון הביולוגי לא ניתן לשנות לעולם אולם טיפולים מסוג זה הוכיחו כי ניתן להקל על סימפטומים של דיכאון, פרקינסון, דמנציה, הפרעה דו קוטבית, הפרעות אכילה והפרעות קשב וריכוז.

התחזית: בעתיד נישן טוב יותר | צילום מאגר תמונות

כך למשל מחקר חדש יחסית של מדענים מאוניבסיטת וונדרבליט שבטנסי, ארה”ב שפורסם בכתבה העת היוקרתי nature neuroscience טוען כי בעתיד יהיו בידינו האמצעים לאפס את השעון הביולוגי. להשפיע על המקצב הצירקדיאני ולשנות את לוח הזמנים הפנימי בין שינה לעירות מבלי לשנות שום דבר בסביבה החיצונית. המחקר הזה עדיין לא נוסה על בני אדם אך זה יקרה בקרוב מאד. אנחנו בינתיים אופטימיים.

“היה אמור להיות לנו טוב פה, בעולם הזה, עכשיו” מסכמת מיכל “זו הבשורה שלי, הכאבים, המחלות והמלחמות נוצרו רק משום שלא הבנו נכון את היקום, אם נבין אותו טוב יותר, נגלה שאפשר להיות בריאים לחלוטין”

מיכל ימין מעבירה הרצאות וייעוצים בנושא השעון הביולוגי
לקביעת פגישת ייעוץ או הזמנת הרצאה בנושא ‘שעון ביולוגי דחוי ופתרונות’ 0586804998
לעמוד הפייסבוק של מיכל ימין לחצו כאן


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *