למה דיאטות לא עובדות?

למה דיאטות לא עובדות?
"הצעד הראשון הוא לחייך, אל עצמכם"
צילום: אתר: pixabay.com

אם תחפשו במילון את המונח “דיאטה”, תמצאו שהיא סך המזון שאנחנו אוכלים כדי להיות מוזנים היטב. את המובן הכי מקובל של המונח הזה, כמצב מכוון של הורדה במשקל, לא תמצאו בשום פרסום רציני.

המחקרים המדעיים שבים ומציגים לנו כבר שנים את אותה תמונה מעציבה – 95% מהאנשים שיתנסו בדיאטה לצורך הורדה במשקל יחזרו למשקלם בטרם הדיאטה, כמעט תמיד עם ריבית דריבית, בתוך שנה אחת, או מקסימום – חמש. כלומר, דיאטה להורדה במשקל היא בפועל הדבר הכי משמין שיש.
ובכל זאת, דיאטות ממשיכות להיות שוק שמגלגל מיליארדים.

"דיאטה היא סך המזון שאנחנו אוכלים" | צילום: לירון ויסמן
“דיאטה היא סך המזון שאנחנו אוכלים” | צילום: לירון ויסמן


איך זה קורה?

אל שוק הדיאטות צריך להתייחס כמו אל מופע קסמים. במופע שכזה ברור לנו שיש פיסת מידע שנסתרת מאיתנו, וכאשר נדע אותה הכל יהיה ברור וחיוך יעלה על פנינו: “אה… ככה הם עושים את זה… ידענו כל הזמן שזה לא אמיתי”.

דיאטות הן שוק האשליות, והן פוגעות בבטן הרכה של הדימוי העצמי שלנו, כפי שהוא משתקף דרך צורת גופנו. יד אחת מוכרת לנו דימוי גוף בלתי אפשרי, והשנייה מוכרת לנו את האמצעי הבלתי אפשרי להשיג אותו. אם נשחרר את הדימוי
הבלתי אפשרי של הגוף, לא נצטרך עוד להשקיע כסף, מאמץ ובסוף – גם כאב לב, באמצעי להשגתו.

מה אפשר לעשות במקום זה?

צעד ראשון – להבין למה דיאטות לא עובדות, והסיבה לכך פשוטה משנדמה – ההתכוונות להורדה במשקל היא יצירת מצב של צמצום והחסרה. להיות פחות אני, פחות ממני.
המערכת שלנו אוהבת את הסטטוס-קוו שלה.

כמו כל מערכת אנושית, היא לא אוהבת הרעת תנאים, וכאשר מנסים לצמצם אותה היא מתנגדת בכל כוחה. בהתחלה נצליח לכופף אותה בהתאם לרצוננו באמצעים אלימים כמו קיצוץ קלורי דרסטי או שאר איסורים והגבלות, אבל לא לאורך זמן.
כך, אם יצאתם לדרך בריאה יותר עם הרצון להיות פחות אתם, פחות מכם, חישבו שוב. הביטו במחקרים ואל תתבלבלו מהפרסומות היפות – זו נקודת פתיחה שאיננה עובדת ואפילו מזיקה.

"הצעד הראשון הוא לחייך, אל עצמכם"|צילום: אתר: pixabay.com
“הצעד הראשון הוא לחייך, אל עצמכם”|צילום: אתר pixabay.com

הצעד הראשון הוא לחייך, אל עצמכם, כמו שאתם היום. ולכוון לאכילה שמחה של מזון אמיתי, קרוב לצורתו בטבע, לטובת תחושות של קלילות, עירנות, חדות מחשבה ויכולת הכלה רגשית (כן, כולם קשורים). בהמשך תראו איך המשקל, בהיותו חלק מהמערכת הזו, מגיב בהתאם. המפתח הוא סבלנות, חיוך ושחרור רעיון הצמצום שלכם לטובת תודעת שפע.


כתבות שתשמחו לקרוא

4 תגובות

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *