מחקר: ילדים סובלים מהשמנת יתר

מחקר: ילדים סובלים מהשמנת יתר
יוזמה חשובה. אוניברסיטת חיפה
צילום: יח"צ

מנתונים שנאספו ב”שירותי בריאות כללית” עולה, כי 15.4 אחוז מבני הנוער בעכו סובלים מהשמנת יתר

נתונים שפורסמו השבוע מעידים כי בעכו יש בעיה חמורה של השמנת יתר. מנתונים שנאספו ב”שירותי בריאות כללית” עולה, כי 15.4 אחוז מבני הנוער בעכו סובלים מהשמנת יתר – במקום הראשון מכל היישובים בארץ. לשם השוואה, ביגור יש הכי הרבה צעירים רזים, ושם אחוז ההשמנה בקרב שכבת גיל זו עומד על 6.4 אחוז.

מהנתונים עולה, כי גם המבוגרים בעכו שמנים. כמעט שליש מכל המבוגרים בעיר (30.1 אחוז) סובלים מהשמנת יתר. במצב גרוע יותר נמצאות רק הערים רהט (30.6 אחוז) ונצרת (32.4 אחוז). בקרב המבוגרים יש הכי מעט שמנים בגבעתיים (14.6 אחוז) ובתל אביב (15.3 אחוז).

ובאותו עניין – אחרי כשבועיים שבו מגדל אוניברסיטת חיפה הואר בסדרת מספרים מוזרה – שלבסוף התייצבה על המספרים 5210, חושפת היום האוניברסיטה את המשמעות: האוניברסיטה מצטרפת למיזם הבינלאומי “5210” לקידום בריאות בקרב בני נוער, המבוסס על המלצות של ארגון הבריאות הבינלאומי. “מעבר להעלאת המודעות, התרומה שלנו היא בצד המחקרי ואנו מאמינים שהמחקר שעומד לצאת לדרך יצביע על דרך חדשנית ויעילה לגרום לבני הנוער לרצות ולעשות את השינוי לעבר חיים בריאים יותר”, אמרו פרופ’ דורון קליגר, פרופ’ מור פלג וד”ר שירה זלבר-שגיא, שמובילים את הפרויקט. הפרויקט 5210 הוא פרויקט בינלאומי לקידום התנהגות בריאה בקרב בני נוער, ובמרכזו עומדות ההמלצות הבאות של ארגון הבריאות העולמי: 5 – מנות ירקות או פרות ביום (מנה אחת שווה לפרי או ירק אחד). 2 – שעתיים או פחות מול מסכים. 1 – שעה אחת או יותר של פעילות גופנית. 0 – משקאות ממותקים ביום.

יוזמה חשובה. אוניברסיטת חיפה|צילום: יח"צ
יוזמה חשובה. אוניברסיטת חיפה|צילום: יח”צ

הצעד הראשון של הפרויקט, אותו מובילה האוניברסיטה, הוא להעלאת המודעות ולכן הואר המגדל במשך השבועיים האחרונים בספרות הפרויקט, מה שייצר גל של סקרנות בקרב תושבי חיפה והסביבה. בשבועיים הקרובים ימשיך המגדל להיות מואר בספרות 5210 ובמקביל, עלה לאוויר אתר שבו מידע בריאותי ותזונתי הנוגע לנושא (http://5210.haifa.ac.il/). כך למשל, מוסבר באתר מדוע משקאות ממותקים הם בעיתים מבחינה תזונתית, “לא רק שיש בהם כמות גדולה של סוכר, ממחקרים מתברר שכשהגוף צורך סוכר דרך משקה בניגוד למזון מוצק, הוא לא ‘יודע’ למעשה שהוא ‘אכל’ ולכן לא מפעיל מערכות שאומרות לגוף שהוא שבע”, אמרה ד”ר זלבר-שגיא.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *