שומן במקום סוכר, או: מה לעשות עם התשוקה המטורפת הזו

שומן במקום סוכר, או: מה לעשות עם התשוקה המטורפת הזו
התשוקה למתוק ומה עושים אתה
צילום Pixabay

החיפוש הכמעט אובססיבי אחרי “משהו מתוק” בלי קשר לרעב, מוכר לרובנו בהקשרים רבים. האם יש לכך פתרון תזונתי הגיוני? כמובן!
החל משנות השבעים של המאה הקודמת התפשטה כמו אש בשדה קוצים הגישה השוללת צריכה של שומן, וקוראת לאוכלוסייה להמיר אכילת שומן באכילה של פחמימות.

בשעה שנדמה כי הציבור מבין את האבחנה בין פחמימות מורכבות לסוכר פשוט, ויודע כי אין דין סוכרייה כדין לחם מקמח מלא, בתחום השומנים נותרנו עם מקשה אחת – שומן זה רע ומסוכן. זאת, על אף שמדובר באחד משלושת אבות המזון הנחוצים לבריאותנו.
בנוסף, בשפות רבות, קיימת זהות בין שמו של השומן לבין התיאור המקובל לאנשים בעלי משקל עודף, או בשפת היומיום – שמנים. אולם השמנה אינה נגרמת בהכרח מאכילה של שומנים, והזהות השמית גורמת עוול לקבוצה גדולה של מזונות מועילים.
החברה המערבית, שכולנו חלק ממנה, מסתמכת בצורה רחבה ועמוקה על אכילת פחמימות. חלק מן הפחמימות הללו מיטיבות איתנו מאוד, כמו בדוגמה של הפירות. לצדם, קיימת קבוצה עצומה של מזונות פחמימתיים מקובלים, אשר מעוררת בנו בעיקר חשק עצום לאכול ממנה עוד ועוד.

התשוקה למתוק ומה עושים אתה | צילום Pixabay
התשוקה למתוק ומה עושים אתה | צילום Pixabay

בראש הרשימה ניתן למצוא כמובן מזונות המכילים תוספת של סוכר, אולם אחריהם נמצאים כל מוצרי קמחי הדגנים אשר עברו עיבוד והופשטו מערכם התזונתי, כמו גם מוצרי קמח דגנים מלא.
במילים פשוטות – מדובר בעוגות, עוגיות, גלידות וממתקים, לצד לחמים, פסטות, פיצות, פתיתים, ואפילו אורז תמים.
למען ההגינות נציין, כי לא כולם מושפעים מהפחמימות הללו באותה צורה, ואצל חלקנו הן יכולות לבקר מבלי להשאיר שום חשק לאכילה חסרת מעצורים.

אחת הסיבות לשוני נעוצה במה שחסר לנו כאשר התזונה שלנו מבוססת על ריבוי פחמימות, ואלו כמובן – השומנים.
כלומר, אדם אשר מרבה לאכול פחמימות בצורות שונות, עלול להיכנס לסחרור עקב מחסור פשוט בשומן. ומכאן, שכאשר אתם חשים דחף עצום לאכול סוכר או מוצרי קמח דגנים, ייתכן ותוכלו להתמודד איתו בצורה מזינה ונעימה על ידי אכילת שומן משובח. פשוט, נכון?
הניסיון יראה לכם כי השומן מרגיע את העצבים, ובכמות קטנה יחסית מאפשר לכם לקבל שקט נפשי במקום סחרור.

מהו מקורו של השומן המשובח, שאליו סביר שהגוף משתוקק במהלך חיפוש שכזה אחרי דבר מה מתוק?
עבור הטבעונים, שומן כזה יימצא בקוקוס, אבוקדו, זרעים (טחינה, למשל) ואגוזים (בצורת ממרח או בצורתם הטבעית, כולל חמאת בוטנים מעולה ולא ממותקת, כמובן).
צמחונים יכולים לפנות גם לחמאה, לביצים ולגבינות בעלות אחוזי שומן גבוהים (אשר אינן משמינות, מאחר שהגוף יודע להמיר את השומן שבהן לאנרגיה, בניגוד לשומנים צמחיים או מעובדים).

אוכלי כל יוכלו לספק את הצורך בשומן גם על ידי בשר מסוגים שונים.
משתוקקים למתוק? נסו בשלב ראשון את השומן המזין, שאינו משמין. ירקות טריים בטחינה, ממרח אבוקדו וביצה, בננה בחמאת בוטנים, סלט פירות מופגז אגוזים.
שחרור נעים מה”קרייב” ובתאבון.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *